Cloud native jako następny krok w branży IT

Artykuł sponsorowany
26 stycznia 2023

Cloud native to nowoczesna technologia pozwalająca na wykorzystanie chmury obliczeniowej. Z roku na rok z tego rozwiązania korzysta coraz więcej przedsiębiorców z całego świata. Dzięki niemu możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa firmowych danych a także przeprowadzenie cyfrowej transformacji. Czym dokładnie jest cloud native? Z czego wynika rosnąca popularność tej technologii? Szereg przydatnych informacji prezentujemy w poniższym artykule.

 

 

Założenia cloud native

Cloud native to określenie dla strategii, która sprowadza się do wydajnego i kompleksowego wykorzystania w praktyce możliwości, jakie oferują rozwiązania chmurowe – chmury obliczeniowe. Korzysta się tu również ze skalowalności, dzięki której firmy odnoszą szereg wymiernych korzyści. Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorstw z całego świata dostrzega niewątpliwe atuty tego rozwiązania. Na cyfryzację biznesu z wykorzystaniem cloud native stawiają zarówno małe, średnie jak i wielkie, globalne przedsiębiorstwa.

Implementacja technologii chmurowych powoduje, że firma potrafi wydajniej odpowiadać na dynamicznie zmieniające się uwarunkowania rynkowe oraz zyskiwać istotne przewagi konkurencyjne. Poprzez inwestycję w cloud native rośnie również poziom wydajności całej firmy, dlatego firma może ograniczyć wydatki na IT.

Wykorzystanie cloud native w praktyce

W przypadku, gdy system przechowywania firmowych danych jest oparty na chmurze, firma może bardzo efektywnie i szybko reagować na różnorodne błędy i nieprawidłowości a także dokonywać modyfikacji kodów źródłowych i dodawać potrzebne w konkretnym momencie funkcjonalności. 

Warto nadmienić, że wszystkich zmian można dokonywać bez potrzeby wyłączania aplikacji czy zmniejszania ich funkcjonalności. Dodatkowo, ewentualne zmiany nie wiążą się z jakimikolwiek negatywnymi konsekwencjami dla użytkowników. Wynika to z tego, iż projektując aplikacje z wykorzystaniem cloud native nie ma konieczności wprowadzania dokuczliwych przerw techniczno-serwisowych.

Tworzenie aplikacji z wykorzystaniem cloud native

Cloud native jest wykorzystywane przez firmy w szczególności do projektowania aplikacji. Aplikacje tworzone w ten sposób wyróżniają się tym, iż są budowane w oparciu o niezależne elementy przechowywane w tzw. kontenerach.

Wyróżnikiem aplikacji tworzonych w chmurze jest fakt, iż mogą one być budowane przez niewielkie zespoły informatyków. Dodatkowo, można je z łatwością przenosić między poszczególnymi chmurami, co dla specjalistów IT jest znaczącym ułatwieniem. 

Niewątpliwym atutem wiążącym się z projektowaniem aplikacji z wykorzystaniem cloud native jest również to, iż można wykorzystywać w tym celu całą masę nowinek technologicznych. Warto tu wspomnieć chociażby o internecie rzeczy czy sztucznej inteligencji. Sprawia to, że użytkownicy jeszcze chętniej korzystają z takich aplikacji.

Architektura cloud native pozwala też developerom na planowanie cyklicznych aktualizacji w ramach procesów DevOps. W ten sposób proces zarządzania aplikacją jest zdecydowanie prostszy, a użytkownicy wiedzą, kiedy pojawią się nowości w ich ulubionych aplikacjach.