Dlaczego informatyka to studia warte uwagi

Artykuł gościnny
22 lipca 2021

W ostatnich latach zapotrzebowanie na informatyków jest ogromne. Szybki rozwój technologii oraz wszechobecna cyfryzacja sprawiają, że powodzenie informatyków na rynku pracy nie spada. Wręcz przeciwnie, przewiduje się wzrost zapotrzebowania na specjalistów z tej dziedziny. Nie dziwi zatem, że studia informatyka cieszą się dużą popularnością.

Informatyka – na czym polegają studia?

Dzisiaj informatyka jest obecna na niemal wszystkich uczelniach w kraju. Programy studiów nieco się między sobą różnią. Omówimy kwestię studiów informatycznych na podstawie oferty przygotowanej przez UTH. Uczelnia Techniczno-Handlowa w Warszawie prowadzi zajęcia z informatyki w ramach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Te pierwsze trwają 7, a te drugie 8 semestrów. Absolwent otrzymuje tytuł inżyniera.

Kierunek informatyka obejmuje edukację z wielu obszarów. Na początku studia informatyczne polegają na zapoznaniu studentów z wiedzą ogólną z zakresu sieci komputerowych oraz informatyki teoretycznej. Później natomiast pojawiają się przedmioty bardziej specjalistyczne. Zatem na czym polega bardziej zaawansowana informatyka? Studia uczą m.in.:

  • kodowania w najpopularniejszych językach programowania,
  • tworzenia baz danych,
  • tworzenia i konfiguracji sieci komputerowych,
  • rozwiązywania problemów z użyciem procedur algorytmicznych.

Co ważne, informatyka na UTH to studia nastawione nie tylko na przekazanie konkretnej wiedzy, ale również wykształcenie u studentów zdolności do rozwijania istniejących technologii. Studia informatyka w dużej mierze polegają na zajęciach praktycznych, dzięki którym studenci uczą się nie tylko obsługi programów i sieci, ale również poznają mechanizmy ich działania, aby w przyszłości byli zdolni wykorzystywać je w praktyce.

Kierunek informatyka jako edukacja kompletna

Warto zaznaczyć, że informatyka na UTH to studia kompleksowo przygotowujące do wejścia na rynek pracy. Studenci biorą udział w przedmiotach z zakresu ekonomii, zarządzania i przedsiębiorczości. Dzięki temu zyskują wiedzę i umiejętności znacząco zwiększające ich możliwości na rynku pracy. Absolwenci doskonale odnajdują się w przedsiębiorstwach, jak również są w stanie zakładać własne firmy.

Czy informatyka to dobry wybór? Niewątpliwie sama wiedza z tego obszaru daje duże możliwości na rynku pracy. Nie trzeba wcale pracować w firmie działającej w branży informatycznej. Rozwiązania z tego obszaru są bowiem stosowane we wszystkich branżach i w zasadzie każde przedsiębiorstwo potrzebuje w swoim zespole specjalistów po studiach informatycznych. Dodatkowa wiedza ekonomiczna przekazywana w czasie studiów sprawia, że kierunek informatyka na UTH to bez wątpienia dobry wybór.