Instalacja światłowodu w domu i mieszkaniu – jak przebiega?

Artykuł gościnny
9 lipca 2018

Internet światłowodowy to najnowocześniejsze rozwiązanie dostępne na rynku telekomunikacyjnym. Tą technologię cechuje niezawodność, ale również… prostota. Doprowadzenie światłowodu do mieszkania lub domu nie jest procesem skomplikowanym czy czasochłonnym. Przekonaj się sam!

FTTH – na czym to polega?

FTTH (ang. Fiber to the Home) to nowoczesna usługa, polegająca na dostarczaniu ultraszybkiego Internetu do domu klienta. Dzięki wykorzystaniu światłowodu, czyli przewodu wykonanego z włókna szklanego, łącze oferuje swoim użytkownikom nieosiągalną do tej pory prędkość. Uzyskanie takich rezultatów możliwe jest dzięki wykorzystaniu światła w roli nośnika informacji. Za pomocą światłowodu przesyłany może być nie tylko sygnał internetowy, ale także telewizyjny i telefoniczny. W przeciwieństwie do tradycyjnego Internetu kablowego, Internet światłowodowy odporny jest na zakłócenia, które wywoływane mogą zostać przez czynniki zewnętrzne, takie jak opady atmosferyczne. Internet dostarczany w ramach usługi FTTH może osiągnąć prędkość wynoszącą nawet 600 Mb/s. Łącze o takich parametrach zapewnia swoim klientom firma Orange. W tym momencie infrastruktura światłowodowa Orange dostępna jest już w ponad 54 miastach, a operator konsekwentnie pracuje nad jej rozbudową.

Jak przebiega instalacja światłowodu?

Usługę FTTH możesz zamówić w salonie, telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej Orange. Podczas podpisywania umowy, ustalisz z konsultantem dogodny dla Ciebie termin, w którym technicy Orange zjawią się w Twoim domu i przeprowadzą wszystkie niezbędne prace. Montaż nie powinien trwać dłużej niż trzy godziny. Technicy zaczną instalację od poprowadzenia przezroczystego włókna OFS. Jego grubość wynosi kilka milimetrów, a do montażu wykorzystywany jest bezbarwny klej. Po zakończeniu prac kabel jest praktycznie niewidoczny i nie wpływa na estetykę pomieszczeń w Twoim domu. Włókno doprowadzone zostanie do miejsca, w którym zamontowane będzie gniazdo optyczne. Jest to płaska, nierzucająca się w oczy skrzyneczka. Do niej podłączony zostanie modem Fun Box 3.0. Po zakończeniu wszystkich prac przewód biegnący w Twoim mieszkaniu podłączony zostanie do zewnętrznej infrastruktury dostawcy, czyli do optycznego punktu przyłączeniowego. W blokach znajduje się on najczęściej w skrzynce rozdzielczej umiejscowionej w piwnicy. W przypadku domków jednorodzinnych światłowód doprowadzony zostanie do punktu przyłączeniowego ulokowanego na słupie telefonicznym lub w studzience telekomunikacyjnej.

Konfiguracja i… gotowe!

Po zakończeniu prac montażowych do gniazdka optycznego podłączony zostanie modem Fun Box 3.0. Technicy Orange zadbają o odpowiednią konfigurację urządzenia. Za pomocą modemu stworzona zostanie sieć Wi-Fi, z której korzystać będą mogły wszystkie domowe urządzenia, takie jak laptopy, telewizory, konsole, tablety czy smartfony. Technicy zaprogramują również dekoder telewizyjny, a następnie sprawdzą, czy wszystkie usługi działają prawidłowo. Od tego momentu możesz swobodnie korzystać z szybkiego i niezawodnego Wi-Fi oraz cyfrowej telewizji HD!

Zakup usługi możliwy jest przez internet na stronie https://www.orange.pl/view/internet-domowy

#Artykuł partnera