Co to jest internet? Rodzaje połączeń internetowych

Artykuł gościnny
4 listopada 2020

W dzisiejszych czasach życie bez internetu nie byłoby już raczej możliwe. Wiemy, jak ważne jest, by mieć, stały, bezpieczny dostęp do internetu. Praca zdalna, zajęcia szkolne, które odbywają się online, na stałe zagościły w naszej rzeczywistości. Nie byłyby one możliwe bez internetu. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w Polsce w 2019 roku, już ponad 86 procent gospodarstw domowych miało dostęp do internetu. Mimo że wykorzystujemy go tak powszechnie i każdy z nas, codziennie z niego korzysta, przypuszczalnie niewiele osób potrafiłoby powiedzieć, czym jest internet? Spróbujmy zatem znaleźć odpowiedź na to pytanie. Sprawdźmy również, jakie są rodzaje internetu.

Czym jest internet?

W najprostszy sposób można powiedzieć, że jest to występująca na całym świecie sieć — system połączeń pomiędzy komputerami. Internet określa się angielskim terminem: inter-network, dosłownie tłumacząc „między -sieć”, w skrócie internet. Możemy więc powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju sieć komputerowa. Posiada ona globalny zasięg i łączy wszystkie komputery, które są do niej podłączone. Internet jest przede wszystkim bardzo złożonym źródłem nieprzebranej ilości zasobów. Jest również kluczowym narzędziem w szeroko pojętej komunikacji międzyludzkiej.

Początki internetu

Jego początki sięgają lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Jako pierwszy jego koncepcję opracował Paul Baran, którego teoretyczna praca na temat podstaw internetu składała się z dwunastu tomów. Natomiast przyjmuje się, że internet narodził się w 1969 roku w Stanach Zjednoczonych, na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Wówczas w ramach eksperymentu zainstalowano węzły sieci ARPANET, która była pierwowzorem ówczesnego internetu. Jednak dopiero od końca lat dziewięćdziesiątych stał się on szeroko dostępny dla gospodarstw domowych — użytkowników indywidualnych. W Polsce początek internetu datuje się na 1991 rok.

Rodzaje internetu

Istnieje wiele sposobów na połączenie sieci domowej do internetu. Mamy do wyboru kilka możliwości, które różnią się między sobą rozwiązaniem technicznym, prędkością połączenia czy możliwościami wykorzystania. Istotną rolę odgrywają również uwarunkowania zależne od możliwej infrastruktury. Poznajmy, jakie możemy wyróżnić rodzaje internetu:

Połączenie kablowe

Dzięki zastosowaniu łączy kablowych, otrzymujemy jedną z najwyższych prędkości przesyłania danych.

Jeżeli zdecydujemy się na łącze tego typu, najkorzystniejszym jest wybór usług, które oferują dostawcy telewizji kablowej. Internet stacjonarny od UPC, zapewnia nam bardzo dobrą stabilność łącza oraz brak limitu transferu danych.

Połączenie światłowodowe

Jeżeli zdecydujemy się na tę opcję, otrzymamy niewątpliwie najszybszy i najbardziej stabilny internet oferowany na rynku dostawców usług internetowych. Są to bezsprzecznie najbardziej pożądane parametry, aby móc optymalnie korzystać z możliwości platform online.

Należy również podkreślić, iż połączenie internetowe, które wykorzystuje światłowód, jest zdecydowanie najmniej narażone na cyberatak, bądź założenie podsłuchu.

Połączenie radiowe

To rozwiązanie daje nam dostęp do internetu, w miejscach, gdzie nie występuje infrastruktura kablowa. Charakteryzuje się ono dużym zasięgiem i brakiem limitów pobierania danych, niestety prędkość jest bardzo niska. Dodatkowym utrudnieniem mogą być warunki atmosferyczne, na które nie mamy wpływu.

Internet LTE

Jest to nowoczesna wersja połączenia komórkowego, działającego z wykorzystaniem sieci telefonii komórkowej. Nadajniki LTE rozmieszczone są blisko największych aglomeracji miejskich. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy korzystać z internetu także w podróży. Wadą tego łącza jest to, iż niestety nadal duża powierzchnia naszego kraju znajduje się poza jego zasięgiem.

Internet stacjonarny to optymalny wybór

Jak widać, występuje wiele możliwości dostępu do internetu. Warto wybrać najkorzystniejsze dla nas rozwiązanie. Bezdyskusyjnie najlepszym wyborem jest internet stacjonarny. Otrzymujemy wówczas nieograniczone możliwości wykorzystania potencjału sieci internetowej. Możemy komunikować się z bliskimi z najodleglejszych zakątków świata, robić zakupy w nieograniczonej ilości sklepów czy mieć dostęp do wszelkich potrzebnych nam informacji.