Internet Starlink w Polsce

Artykuł
30 czerwca 2022

Starlink to system komunikacji satelitarnej łączący użytkowników na całym świecie z siecią internetową. System ten jest prowadzony przez firmę SpaceX, która została założona przez Elona Muska.

W ostatnim czasie SpaceX zamierza wprowadzić Starlink do Polski. Firma już rozpoczęła procedury rejestracyjne dla swoich satelitów w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Starlink będzie dostępny dla wszystkich chętnych już wkrótce.

Zamieszczenie satelitów Starlink na orbicie okołoziemskiej będzie oznaczało, że Polska dołączy do grona krajów, w których system ten jest już dostępny. Do tej pory Starlink był dostępny w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Niemczech, Holandii, Belgii, Austrii, Szwajcarii, Danii, Norwegii, Finlandii, Islandii, Luksemburgu i Szwecji.

System ten ma na celu zapewnienie szybkiego i niezawodnego dostępu do internetu wszystkim mieszkańcom Polski. SpaceX zapewnia, że prędkość internetu wyniesie od 50 do 150 Mb/s, a opóźnienia będą wynosić około 20 ms.

Firma planuje wypuścić na rynek wkrótce anteny paraboliczne, które będą niezbędne do korzystania z systemu. Cena tych anten będzie wynosiła około 499 dolarów.