Sklep z winami – co warto spróbować?

Artykuł gościnny
30 sierpnia 2020

Szykując wykwintną kolacje dla przyjaciół lub chcąc spędzić spokojny wieczór we dwoje warto wybrać ciekawą pozycję z karty win.

Szykując wykwintną kolacje dla przyjaciół lub chcąc spędzić spokojny wieczór we dwoje warto wybrać ciekawą pozycję z karty win. Odwiedzając sklep z winami lub winiarnie warto sprawdzić nowe smaki. Co polecamy, aby spróbować?

Wina białe polskie

Mało kto wie, że polska posiada wiele winnic, które produkują wysokiej jakości wina. Może jeśli chodzi o wina białe nie jesteśmy liderami jak Niemcy, których białe wina są znane na całym świecie. Jednak polecamy sprawdzić nasze pozycje.

Polskie winnice oferują wiele smaków. Słodkie wina będące domeną winnic północnych, czy wytrawne produkowane na południu. Posiadamy nawet swój własny szczep o nazwie Jutrzenka, z którego powstają doskonałe białe wina.

Co jeszcze warto spróbować?

Z pewnością słynnych francuskich win i prawdziwego szampana. Jednak wchodząc na rynek francuski pamiętajmy, że ceny będą dosyć wysokie, w porównaniu do naszych lokalnych wyrobów. Niemcy, jak wspomnieliśmy wyżej, słyną z doskonałych win białych, produkowanych ze słynnego szczepu Riesling. Wina zza oceanu to dominujące nuty słodyczy oraz zapach gorącego słońca.

Jak wybrać?

Szukając dobrej pozycji z karty win warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • Zamknięcie butelki – jest ważne w przypadku win z odległych państw. Jeśli mamy w ręce wino z RPA lub Kanady, a jest ono zakorkowane, to istnieje duże prawdopodobieństwom, że będzie miało chorobę korkową. Zatem czasami warto zdecydować się na wino zamykane na metalową zakrętkę, jest to o wiele lepsze dla wina, które pokonało wiele tysięcy kilometrów.
  • Miejsce zabutelkowania wina – to również ważne, ponieważ wino zabutelkowane np. w Niemczech, ale wyprodukowane w RPA nie będzie miało najlepszego smaku. Często drogę od winnicy, do miejsca butelkowania pokonuje w plastikowych beczkach, co znacząco negatywnie wpłynie na jego smak.
  • Certyfikaty win ekologicznych – jeśli decydujemy się na zakup wina EKO, warto sprawdzić, czy i jaki posiada ono certyfikat ekologicznej produkcji. Warto tutaj wspomnieć, że istnieje wiele certyfikatów, a nie jeden światowy.

Najlepiej znaleźć profesjonalny sklep z winami, gdzie wykwalifikowany personel doradzi nam z wyborem wina na naszą okazję.