Szybkość przeglądarki zależy od stabilnego łącza oraz szybkiego procesora

Artykuł sponsorowany
7 listopada 2022

Problem związany z wolnym Internetem dotyka wielu osób. Na szybkość przeglądarki wpływa wiele czynników, przez co czasem ciężko jest zlokalizować element, który faktycznie spowalnia działanie. Problem może dotyczyć zbyt dużej liczby użytkowników podłączonych do Internetu, problemów z routerem lub dostawcą albo zbyt wolnego procesora. Warto jest podjąć wszelkie działania, które umożliwią optymalizację szybkości łącza. Dzięki temu będzie można pożegnać wolne czasy pobierania plików albo długie ładowanie się filmów.

 

 

Jakie czynniki mają wpływ na szybkość przeglądarki?

Wbrew pozorom na szybkość działania przeglądarki ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim jest to wykupiony pakiet internetowy. Szybkość łącza bezprzewodowego w dużej mierze zależy od operatora, z którego usług się korzysta. Znaczenie ma także router i jego możliwości. W dzisiejszych czasach większość dostawców Internetu oferuje szybkie łącza, a nowoczesne routery charakteryzuje świetne działanie.

W związku z tym za wolne działanie przeglądarki zwykle odpowiedzialny będzie komputer albo laptop. Kluczowe znaczenie ma tutaj szybkość i jakość procesora. Często także działanie przeglądarki spowalnia duże wykorzystanie zasobów komputera. Dlatego jeśli sprzęt jest stary, warto jest wyłączyć aplikacje w tle i korzystać tylko z tych potrzebnych w danym momencie. Niektóre przeglądarki internetowe charakteryzuje także zużywanie większej ilości zasobów komputera. Przykładem może być Chrome, który powoduje względnie duże obciążenie procesora. Właśnie dlatego warto sprawdzić, które przeglądarki obciążają komputer w najmniejszym stopniu.

Negatywnie na szybkość połączenia internetowego i działanie przeglądarki mają również VPN-y. Mowa tu zwłaszcza o tych darmowych, które charakteryzuje wolne łącze. Dlatego jeśli prędkość Internetu jest priorytetem, warto jest zaopatrzyć się w VPN Premium lub wyłączyć go.

Jeśli Internet zwolnił z dnia na dzień, warto jest przyjrzeć się routerowi. Czasem wystarczy go zresetować albo poczekać, aż łącze się ustabilizuje. Można też sprawdzić połączenie routera do prądu oraz jego konfigurację.

Jak sprawić, aby Internet działał szybciej?

Po zastosowaniu się do wcześniej wspomnianych rad warto jest zastanowić się, czy nie nadszedł czas na modernizację sprzętu. W przypadku działania przeglądarki kluczowe znaczenie ma procesor, dlatego jeśli jest on stary lub nie działa optymalnie, warto go wymienić. W przypadku laptopów znacznie lepszym rozwiązaniem będzie po prostu zakup nowego modelu. 

Na dzień dzisiejszy ze względu na rosnące koszty hardware-u spowodowane inflacją, pandemią oraz sytuacją geopolityczną na świecie coraz więcej osób zaczyna oszczędzać. Dlatego przy zakupie nowego sprzętu warto jest szukać okazji. Doskonałym momentem na taką inwestycję może być Black Friday. Ciężko jest wyobrazić sobie lepszą okazję niż ten zbliżający się event.

Czy problem może dotyczyć routera?

Czasem to właśnie ten sprzęt jest winny spowolnieniu działania przeglądarki i łącza internetowego. Przed zdecydowaniem się na zakup nowego urządzenia warto jest jednak sprawdzić, czy router jest odpowiednio podpięty do prądu oraz czy nie wymaga konfiguracji. Czasem za spowolnienie łącza może być odpowiedzialny nieproszony gość, który podłączył się do Internetu. W takiej sytuacji najlepiej jest zablokować go oraz zmienić hasło do Wi-Fi.