Czy warto zakładać szkło hartowane na telefon?

Artykuł sponsorowany
8 czerwca 2023

Ochrona wyświetlacza w telefonie to podstawa, o której nie powinien zapominać żaden użytkownik smartfonów. Wymiana ekranu na nowy często łączy się z dużymi kosztami, których można uniknąć, jeśli zawczasu zakupi się odpowiednie zabezpieczenie wyświetlacza. Jakie są najpopularniejsze sposoby na rynku na ochronę ekranu? Co lepiej wybrać – szkło hartowane czy może folię hydrożelową?

 

 

Co najlepiej chroni ekran telefonu?

Obecnie na rynku można wybierać spośród trzech popularnych sposobów na ochronę ekranu. Poleca się folie ochronne, szkła hartowane na telefon i bardzo popularne obecnie szkła hybrydowe. Jak to działa i który sposób wybrać? Wiele zależy od tego, przed czym chce się ochronić swój ekran. Każde z tych akcesoriów ma swoje zastosowanie oraz plusy i minusy, z którymi warto się zapoznać przed zakupem. Poznaj charakterystykę każdego z tych sposobów, aby dowiedzieć się, który będzie dla Ciebie najlepszy i sprawdzi się w codziennym użytkowaniu smartfona.

Folia ochronna, czyli jedno z popularniejszych zabezpieczeń ekranu, dostępne jest na rynku od wielu lat. To charakterystyczna elastyczna powłoka, która sprawdza się przy płaskich jak i zakrzywionych ekranach. Przy zakupie tego rodzaju zabezpieczenia ekranu, należy zwracać uwagę na to, aby model był idealnie dopasowany do smartfona, na którym ma być zamontowany. Jeśli folia będzie odpowiednio wycięta, umożliwi to wygodne nałożenie na ekran, zabezpieczy każdy jego element i jednocześnie nie zasłoni istotnych elementów, np. obiektywu przedniego aparatu. Co jednak ważne, podstawowa folia ochronna zabezpiecza ekran głównie przed zarysowaniami, a nie przed pęknięciami. Można jednak zainwestować w droższe modele, posiadające podkłady antyuderzeniowe – czym minimalizuje się ryzyko uszkodzenia wyświetlacza podczas upadku.

Szkła hartowane na telefon są za to skuteczną ochroną przed rysami i pęknięciami. Nadają się jednak jedynie do ekranów płaskich, bez zakrzywionych krawędzi. Mając telefon zabezpieczony szkłem hartowanym, można bez problemu nosić go w kieszeni pełnej innych przedmiotów, nawet kluczy. Dobre zabezpieczenia tego typu zapewniają bezproblemowe użytkowanie wyświetlacza oraz zachowanie ekranu w czystości. Dodatkowo powierzchnia szkła hartowanego jest przyjemna w dotyku, lekko tylko wyczuwalna pod palcami, a co najważniejsze – nie zrobi krzywdy nikomu, nawet jeśli pęknie czy wyszczerbi się w wyniku mocnego uderzenia.

Szkła hybrydowe z kolei to nowość, która pojawiła się na rynku w ostatnich latach. Tego typu zabezpieczenia łączą w sobie to, co najlepsze z folii ochronnych oraz szkieł hartowanych. Są praktycznie niewyczuwalne pod palcami, a dodatkowo są odporne na uderzenia, pęknięcia i zarysowania. Nałożone na ekran zachowują pełną klarowność i nie przeszkadzają w użytkowaniu wyświetlacza. Dodatkowo nie przeszkadzają w używaniu skanerów linii papilarnych.

Co jest lepsze folia hydrożelowa czy szkło hartowane?

Ciężko jest ocenić, czy bardziej opłaca się kupić folię ochronną hydrożelową, czy szkło hartowane. Wiele zależy od sposobu użytkowania smartfona oraz jego kształtu. Jeśli posiada się model z zakrzywionym ekranem, można wybrać jedynie folię ochronną albo szkło hybrydowe. Na rynku nie ma dostępnych szkieł hartowanych dla telefonu z zakrzywionym wyświetlaczem. Zamontowanie tego typu zabezpieczenia byłoby po prostu niemożliwe. Wybierając folię ochronną, decyduje się przede wszystkim na ochronę przed zarysowaniami. Do plusów tego typu rozwiązania należy łatwość montażu oraz brak wpływu na użytkowanie ekranu czy też jego wygląd.

Szkła hartowane na telefon lepiej chronią telefon, chociaż są wyczuwalne pod palcem i widoczne na wyświetlaczu. Zabezpieczają jednak przed uszkodzeniami różnego typu – zarysowaniami, pęknięciami, upadkami czy odpryskami. Dobrze dobrane szkło hartowane nie wpływa na użytkowanie wyświetlacza, nie zaburza widoczności ani obsługi skanerów linii papilarnych. Nie uszkodzi również ekranu, ani palców nawet jeśli ulegnie uszkodzeniu.

Ile kosztuje założenie szkła hartowanego?

Założenie szkła hartowanego nie jest drogą usługą. Najczęściej koszt takiej operacji wynosi od 20 do 50 zł. Wiele zależy od punktu, który oferuje tego typu usługi. Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów, np. w sklepie z elektroniką. W ten sposób można niewielkim kosztem zaoszczędzić czas oraz nerwy.