Karta pamięci to niewielkie urządzenie, które jest dość istotne. To na niej przecież zapisujemy efekty naszej pracy fotograficznej. Karta pamięci jest standardowym wyposażeniem każdego nowego aparatu fotograficznego. Dostępnych jest wiele rodzajów, takich jak standardy, parametry i specyfikacje, co może spowodować, że zakręci Ci się w głowie. Jak więc określić, która karta pamięci będzie najlepsza dla Twojego aparatu i wymagań? Zwróć uwagę na to, co jest ważne.
Jeśli chodzi o pojemność kart, logika jest prosta: im więcej gigabajtów ma karta, tym więcej zdjęć i filmów może pomieścić. Użytkownicy kart dzielą się na dwa obozy – małe karty w większych ilościach lub jedna duża karta. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Koszt zakupu jednego gigabajta będzie niższy przy jednej karcie, ale nie będziemy musieli wymieniać kart. Jeśli jednak karta ulegnie uszkodzeniu (lub ją zgubimy), to stracimy również wszystkie nasze dane.
Osobiście preferuję pierwszą metodę, bo choć nośniki pojemnościowe stały się droższe, to wciąż jest to znacznie mniej niż to, co jest wymagane w przypadku materiałów o wysokiej rozdzielczości. Mam pod ręką kilka kart o pojemności 16 GB, co daje mi bufor podczas fotografowania i przesyłania danych.
Możliwości naszego aparatu są ograniczone przez wiele czynników. Niestety nie istnieje scenariusz, w którym każde zdjęcie „waży” tyle samo, dlatego wyniki nie mogą być uśrednione. Poniższy wykres pozwoli Ci obliczyć średnie ilości w oparciu o rozmiar sensora i „wagę” pliku
Niezwykle istotna jest maksymalna prędkość, z jaką karta jest w stanie odczytywać i zapisywać dane. Jest ona oznaczana jako – MB/s. Zdolność karty do szybkiego odczytu danych pozwala nam na szybkie kopiowanie informacji z karty na dysk twardy naszego komputera. Przy korzystaniu z kilku kart i zgrywaniu materiałów w locie, przyzwoity poziom odczytu może okazać się całkiem przydatny. Oczywiście, wykorzystanie pełnego potencjału transferu danych wymaga zastosowania doskonałej jakości zewnętrznego czytnika kart.
Podstawową zaletą dysku SSD jest wyeliminowanie wąskich gardeł w przepływie danych. Opcja nagrywania pozwala ograniczyć liczbę „wąskich gardeł” w przepływie danych. Dla fotografów i wideofilmowców ustawienie nagrywania ma dużo większe znaczenie. Gdy bufor urządzenia zapełnia się zbyt szybko, nagrywanie zwalnia i urządzenie zawiesza się na kilka sekund, uniemożliwiając nam uchwycenie klatki. To z kolei uniemożliwia nam zrobienie zdjęcia.
Wartości odczytu i zapisu dla danej karty pamięci mogą się różnić. W wielu przypadkach karty mają większą zdolność odczytu niż zapisu – i w takim przypadku dane te są zapisywane na karcie. Karty Sandisk z serii Extreme Pro i Extreme mają niemal identyczne wartości zapisu i odczytu. Gwarantuje to, że karty pozwolą nam na spokojną pracę nawet przy dużym obciążeniu strumieniem danych. Wartość zapisu jest o połowę niższa niż odczytu w serii Ultra, dlatego polecamy ją do mniej wymagających urządzeń, takich jak aparaty kompaktowe, nawigacje czy lustrzanki entry-level.