Serwer jest niejako wirtualną ostoją firmy i pełni w niej kluczową rolę. To właśnie na nim umieszczane są wszystkie najważniejsze dane oraz segregowane poszczególne pliki. Ponadto, serwery oferują wiele usług katalogowych, takich jak DHCP, DNS czy AD. Na tym urządzeniu przeważnie mieści się także domena i strona internetowa.
Na podstawową klasyfikację serwerów składa się przede wszystkim rodzaj obudowy. Wyróżniamy trzy główne typy, dzięki którym możemy dobrać serwer idealny pod swoje wymagania i przestrzeń w firmie. Nie będąc ekspertem w tej dziedzinie, nie zobaczymy żadnych różnic pomiędzy nimi. Warto więc poświęcić chwilę na przeczytanie poniższego wpisu i nieco bardziej przemyśleć zakup takiego sprzętu.
Zacznijmy od najbardziej masywnego typu serwera, a mianowicie tower. Już po samej nazwie możemy stwierdzić, że mamy do czynienia ze sprzętem mało poręcznym i uniemożliwiającym przenoszenie. Okazuje się, że taki sprzęt wygląda bardzo podobnie do obudowy zwykłego komputera stacjonarnego. Różni je od siebie tylko (lub aż) wielkość. Chcąc zastosować taki rodzaj serwera w swojej firmie, musimy zapewnić mu naprawdę dużo przestrzeni.
Do zalet takich obudów serwerowych, należy przede wszystkim możliwość regularnego podpinania dowolnych komponentów. Zaliczamy do nich głównie dyski twarde, ale też często układy chłodzenia, co również jest ważne w przypadku takich urządzeń. Ponadto, serwery te są w stanie wykonywać operacje i posiadają funkcje, których standardowy komputer stacjonarny nie byłby w stanie wykonać.
Najpopularniejszym rozwiązaniem w kwestii montażu serwera w każdej firmie są odmiany typu rack. Stworzone z myślą o poziomym zakładaniu modułów oraz umieszczane w specjalnych szafach rackowych są idealnym rozwiązaniem dla dużych, jak i małych przestrzeni.
Dużą zaletą, jaką oferują serwery rackowe jest możliwość łatwej eksploatacji i dodawania kolejnych modułów. Ponadto, każdy moduł zapewnia sobie indywidualny system chłodzenia, przez co nie jest konieczne kombinowanie i montowanie wiatraków zewnętrznych. Taki sprzęt jest już bardzo profesjonalny i świetnie spisze się w momencie, w którym poważnie myślimy o przyszłościowej rozbudowie centrum danych w firmie.
Typ serwera zajmujący najmniej przestrzeni ze wszystkich. Nazywany jest serwerem kasetowym, ponieważ poszczególne moduły umieszcza się do jednej obudowy typu blade, a ta posiada jedno wspólne zasilanie i interfejs sieciowy. Maksymalnej wielkości obudowa tego rodzaju potrafi zmieścić aż do 16 serwerów, co jest naprawdę dość dużą liczbą, a przy tym nie zabiera wiele miejsca.
Rozwiązanie to może okazać się bardzo ekonomiczne, a to z uwagi na Wysokie zużycie energii elektrycznej. Mimo tego nie traci na wydajności i wciąż zapewnia pełną funkcjonalność oraz poprawny przesył danych.
W każdym z wyżej wymienionych trzech typów istnieje możliwość instalacji aplikacji oraz oprogramowania systemowego, a następnie bezpośrednie sterowanie całym serwerem. Działa to praktycznie tak samo jak zwykły komputer, ponieważ możemy podpiąć tam myszki, klawiatury itp.
Rodzaj serwera WWW, z którego skorzystasz, będzie zależał od potrzeb Twojej firmy. Serwery Rack są odpowiednie dla małych firm, które potrzebują prostego i niedrogiego rozwiązania dla swoich potrzeb hostingowych. Serwery typu tower są droższe, ale oferują lepszą wydajność i większą liczbę funkcji niż serwery rack. Serwery kasetowe są przeznaczone do obliczeń o wysokiej wydajności, dzięki czemu oferują dużą szybkość.