Już od dawna wiele mówi się o korzyściach wirtualnych sieci prywatnych. W skrócie mówi się na nie VPN (z angielskiego Virtual Private Networks). Owa technologia ma zastosowanie między innymi w każdym ruterze, który znajduje się w mieszkaniu. Część z nich używa się nawet do szyfrowania sprzętowego.
CO TO JEST VPN?
Ale od początku. Co to jest konkretnie wirtualna sieć prywatna? Niestety nie ma na to jednoznacznej i prostej odpowiedzi. Nawet w rozmaitych instrukcjach informacji dostaje się niewiele. Oczywiście raczej nie ma wątpliwości co kryje się pod hasłem „sieć”. Określenie „prywatna” jest to równoważnik „niepubliczna”. W skrócie mówiąc, taka sieć selektywnie akceptuje jedynie takie węzły, które posiadają określone uprawnienia.
Wszystkie osoby, które uzyskują dostęp do sieci prywatnej, a także do wszelkich innych informacji, którymi się wymieniają, muszą się odznaczać, by odróżnić je od pozostałych, czyli tak zwanych „zewnętrznych” osób i informacji. Niezwykle istotne jest ukrycie danych przy użyciu szyfrowania. Dodatkowo trzeba zachować całkowitą integralność połączenia prywatnego. Oznacza to, że do sieci nie ma prawa wejść nikt z zewnątrz, wiadomości przychodzą tylko z zaufanych źródeł, a informacje nie mogą wyciec w formie tradycyjnego, normalnego tekstu. Głównie chodzi tu o ochronę prywatności.
Ostatnim słowem jest „wirtualna”, czyli nienamacalna. Sieć można nazwać wirtualną, jeżeli jest oderwana od fizycznego podłoża (w takiej sytuacji nie gra roli ile kanałów ma sieć, gdyż prosperuje ona w sposób przezroczysty oraz integralny dla wszystkich, którzy posiadają dostęp do niej). Z drugiej jednak strony, zazwyczaj jest tak, że sieć wirtualna nie należy do właściciela sieci fizycznej.
Za przykład może posłużyć sytuacja, w której jakaś poważna firma wymaga, by wszystkie laptopy, czy urządzenia mobilne, które łączone są z siecią przewodową bądź bezprzewodową uzyskiwały dostęp do sieci korporacyjnej wyłącznie przy użyciu połączenia VPN. Wówczas nie liczy się to, w jaki sposób owe połączenie jest nawiązywane. Zwykle zostają użyte połączenia publiczne, które nawet nie należą do firmy. Takie połączenie nazywa się „tunelowym”.
DO CZEGO POTRZEBNE JEST VPN?
Wiadomym jest, że usługa VPN jest konieczna wszystkim przedsiębiorstwom. Jak jednak sprawa ma się z mieszkańcami i domownikami? Im także bardzo jest to potrzebne. Na przykład korzystając z obcych sieci WiFi, darmowych hotspotów, czy innych tego typu połączeń, najczęściej jest tak, że nie wie się kto to udostępnia, jest tak zwanym „usługodawcą”. Może się zdarzyć sytuacja, w której taki serwer postawi przestępca. Wtedy logując się do banku, czy w inne miejsca, które nie mogą być widoczne i dostępne dla innych, można stracić pieniądze, tożsamość sieciową i tak dalej. Niestety prywatność i anonimowość w Internecie maleje z dnia na dzień, natomiast rośnie liczba ludzi, czy instytucji, które są bardzo zainteresowane tym, co robi typowy, „szary” człowiek. Dodatkowo coraz skuteczniej potrafią sobie poradzić z blokadami oraz analizą zgromadzonych danych.
Tu właśnie w sukurs przychodzi VPN. Cały ruch informacji od klienta do serwera jest całkowicie szyfrowany, a dostawca Internetu jedynie widzi, że „coś” się wysyła, bądź odbiera. Nie ma jednak możliwości sprawdzenia co to jest. Przykładowe dane, które może zebrać operator to: odwiedzane strony, pobierane pliki, ściągnięte torrenty, czy wymienione pliki za pomocą P2P, odbiorców wysyłanych maili, a także osoby, z którymi kontaktuje się dzięki Skype, czy innego komunikatora. Technologia VPN skutecznie mu to udaremnia.
POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO KORZYSTAĆ Z VPN
NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE VPN?
Usług VPN jest dość dużo, więc by dobrze wybrać, trzeba zwracać uwagę na takie parametry jak: lokalizacja siedziby firmy, która świadczy usługę, liczba serwerów, które służą do anonimizacji połączeń, ilość krajów posiadających serwery VPN przez firmę i szybkość działania.
Partnerem artykułu jest serwis internetowy TopVPN.pl przygotowujący recenzje i rankingi usług VPN najpopularniejszych dostawców.
#Artykuł partnera