Bezpieczeństwo w internecie to temat, o którym mówi się zdecydowanie za mało. Wciąż pojawiają się nowe oszustwa pomagające złodziejom wyłudzać spore sumy. Dochodzi do tego kradzież danych, między innymi przez złośliwe oprogramowanie oraz niebezpieczeństwa czyhające na nieletnich związane z otwartym dostępem do nieodpowiednich treści. Z tego artykułu dowiesz się, jak powinno wyglądać bezpieczne korzystanie z internetu i poznasz metody na ochronę swoich danych, Twoich bliskich oraz pieniędzy online.
Zasady bezpieczeństwa w internecie
Za bezpieczny internet w największej mierze odpowiadają sami użytkownicy. W wielu przypadkach to od Ciebie zależy, czy przestępcy uda się uzyskać Twoje dane lub wyłudzić pieniądze. Niestety zdecydowana większość kradzieży nie wymaga nawet włamywania się do internetowego konta bankowego, poszkodowani bowiem sami – choć nieświadomie – podają oszustom wszystkie informacje potrzebne do zalogowania się i przelania pieniędzy. Dlatego każdy użytkownik sieci powinien poznać podstawowe zasady bezpieczeństwa w internecie, propagować je oraz uważnie ich przestrzegać:
- Chroń swoją prywatność – nie podawaj publicznie swoich loginów oraz haseł czy danych osobowych, szczególnie adresu domowego. Dobrze się zastanów, nim opublikujesz gdzieś zdjęcie, które może zostać wykorzystane przeciwko Tobie.
- Korzystaj z rozbudowanych narzędzi ochronnych – dobry program antywirusowy to podstawa. Warto uzupełnić go usługą ochrony sieci od dostawcy internetu, taką jak pakiet Bezpieczny Internet TOYA (https://toya.net.pl/bezpieczny-internet). Umożliwia on między innymi zabezpieczenie poczty elektronicznej przed spamem, uruchomienie kontroli rodzicielskiej, skanowanie treści w chmurze pod kątem bezpieczeństwa czy weryfikację stron internetowych oraz wyników wyszukiwania.
- Nie pożyczaj pieniędzy online – jeśli na portalu społecznościowym, komunikatorze czy mejlu napisze do Ciebie znajomy lub członek rodziny z prośbą o pożyczkę, najpierw do niego zadzwoń i upewnij się, że to on wysłał tę wiadomość.
- Sprawdzaj kłódkę – ikonka kłódki przy adresie witryny to przycisk jej tożsamości, który umożliwia sprawdzenie czy serwis został zabezpieczony protokołem https. Nim dokonasz płatności online, wypełnisz jakiś formularz lub wpiszesz dane do logowania, koniecznie zweryfikuj tę informację; kliknij na kłódkę. Jeśli strona jest bezpieczna, zobaczysz właśnie taki komunikat.
- Korzystaj z różnych skomplikowanych haseł – przechowuj je w bezpiecznej aplikacji, takiej jak Keepass i nikomu nie udostępniaj.
- Korzystaj z weryfikacji dwuetapowej – szczególnie w serwisach bankowości internetowej. Potwierdzenie logowania kodem przychodzącym SMS-owo czy mejlowo pomoże Ci uniknąć dostępu do Twojego konta przez osoby nieuprawnione.
- Nie klikaj podejrzanych linków – zarówno przychodzące SMS-em, jak i mejlowo czy z wyskakujących okienek. Zwłaszcza jeśli wezwanie do kliknięcia linku wiąże się z informacją o zaległej płatności za usługę, z której nie korzystasz.
- Zezwól na autoaktualizacje programu antywirusowego – programy antywirusowe podczas aktualizacji pobierają między innymi nowe bazy wirusów, czyli informacje o najbardziej aktualnych zagrożeniach.
- Uważaj na publiczne sieci Wi-Fi – podczas korzystania z darmowej sieci w autobusie, restauracji czy galerii handlowej, nie wprowadzaj żadnych wrażliwych danych i nie loguj się do serwisów bankowych.
- Czytaj regulaminy serwisów sprzedażowych – oszuści chętnie bazują na serwisach aukcyjnych oraz sprzedażowych, udając sprzedawców. Podsyłają wówczas linki do płatności, proszą o przeniesienie rozmowy na komunikator czy wymagają wypełnienia formularza, np. z danymi karty płatniczej. Pamiętaj, by zawsze sprawdzić, jak dokładnie wygląda proces płatności towarów w danym serwisie, nim zaczniesz z niego korzystać.