10 najlepszych darmowych programów do testowania i diagnostyki komputera

Artykuł
23 czerwca 2022

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jak dokładnie działa wasz komputer lub jakie są jego słabe punkty, istnieje wiele darmowych programów do diagnostyki i testowania, które mogą pomóc. Wśród nich są narzędzia do monitorowania wydajności, testowania komponentów hardware’owych, a nawet do tworzenia własnych benchmarków. Poniżej znajdziecie 10 najlepszych darmowych programów do testowania i diagnostyki komputera, które pomogą wam zrozumieć, jak działa wasz sprzęt i co można poprawić.

 

 

 

1. PC-WELT Bestenliste

PC-WELT przygotowała dla nas listę 10 najlepszych programów do diagnostyki i testowania komputera. Programy te są darmowe i dostępne dla systemów Windows, Linux i Mac.

 

2. AIDA64

AIDA64 to jeden z najpopularniejszych programów do diagnostyki komputerów. Posiada szczegółowy raport o wydajności sprzętu, jak i jego stanie. AIDA64 może być użyty zarówno do testowania, jak i do monitorowania pracy komputera.

 

3. CPU-Z

CPU-Z to program, który służy do pobierania informacji o podzespołach komputera. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się między innymi jaki procesor posiadamy, jakiej marki jest płyta główna i jakie parametry ma karta graficzna.

 

4. Memtest86+

Memtest86+ to program do testowania pamięci RAM. Jest on dostępny zarówno dla systemów Linux, jak i Windows. Pozwala on na wykrycie błędów w pamięci, które mogą powodować problemy z komputerem.

 

5. Sandra Lite

Sandra Lite to program, który służy do diagnostyki i testowania wydajności komputera. Posiada on szczegółowe raporty o wydajności poszczególnych podzespołów. Sandra Lite jest dostępna bezpłatnie dla systemów Windows, Linux i Mac.

 

6. DriverView

DriverView to program, który wyświetla listę wszystkich sterowników zainstalowanych w komputerze. Dzięki temu możemy łatwo sprawdzić, czy któryś z nich jest nieaktualny lub powoduje problemy. DriverView jest dostępny za darmo dla systemów Windows.

 

7. HWMonitor

HWMonitor to program do monitorowania i diagnostyki sprzętu komputerowego. Pozwala on na śledzenie parametrów takich jak temperatura, napięcie i prędkość wentylatorów. HWMonitor jest dostępny bezpłatnie dla systemów Windows i Mac.

 

8. GParted

GParted to program do Zarządzania partycjami dyskowymi. Pozwala on na wykonywanie operacji takich jak tworzenie, kopiowanie, edycja i usuwanie partycji. GParted jest dostępny bezpłatnie dla systemów Linux i Windows.

 

9. CrystalDiskInfo

CrystalDiskInfo to program, który służy do monitorowania stanu dysków twardych. Pozwala on na sprawdzenie parametrów takich jak temperatura, liczba błędów i prędkość obrotowa. CrystalDiskInfo jest dostępny bezpłatnie dla systemów Windows.

 

10. Speccy

Speccy to program, który służy do pobierania informacji o komputerze. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się między innymi jaki procesor posiadamy, jakiej marki jest płyta główna i jakie parametry ma karta graficzna. Speccy jest dostępny bezpłatnie dla systemów Windows, Linux i Mac.