Czy dysk SSD przyspieszy laptopa?

Artykuł sponsorowany
25 czerwca 2022

Wolna praca komputera to zmora wielu jego użytkowników. Pracując ze sprzętem elektronicznym, w którym wszystko działa jakby spowolnione sprawia, że irytacja użytkownika może zacząć narastać. Nie powinno więc być zaskoczenia, że wiele osób zastanawia się jak sobie z tym poradzić. Wśród pojawiających się pytań znajdują się te odnoszące się do dysków SSD i tego czy faktycznie są one w stanie pomóc w usprawnieniu pracy komputera. Odpowiedź jest twierdząca, zainstalowanie dysku SSD może istotnie przyspieszyć pracę laptopa. Warto więc poznać ten element wyposażenia komputerów, by zrozumieć jego wyjątkowy charakter i dowiedzieć się co powoduje, że dysk SSD gwarantuje szybką pracę komputerów.

Dlaczego postawić na dyski SSD?

Dysk SSD inaczej określany mianem dysku półprzewodnikowego zbudowany jest inaczej niż dyski HDD oparte o kręcące się talerze. W nowoczesnych dyskach SSD nie ma ruchomych elementów, co sprawia że są one dużo bardziej odporne na potencjalne uszkodzenie mechaniczne. Jednak to co będzie kluczowe dla szybkości pracy komputera to odczytywanie danych i jego prędkość. Dyski HDD pracujące z prędkością 150 MB na sekundę nie są w stanie dorównać dyskom SSD SATA, które odczytują w sekundzie 500 MB nie porównując już z nowoczesnymi dyskami PCI-Express czy M.2, która w sekundę radzą sobie nawet z 2500MB danych. Taka diametralna różnica w szybkości odczytywania i zapisywania danych sprawia, że dyski SSD gwarantują szybsze uruchamianie systemu i poszczególnych programów, ułatwiają przenoszenie dużych ilości danych.

Jaki dysk SSD wybrać?

Zdając sobie sprawę z możliwości technicznych jakie mają dyski SSD można postawić pytanie jaki z dysków powinno się wybrać, by faktycznie maksymalnie wykorzystać możliwości jakie niosą za sobą nowoczesne nośniki danych. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że szybkość z jaką dysk będzie pracował uzależniona będzie od złącza, na którym będzie pracować. Każdy dysk SSD będzie szybszy niż HDD, natomiast ostateczna różnica uzależniona jest od wykorzystanego połączenia dysku z płytą główną. Przy decyzji o tym jaki dysk SSD wybrać należy pamiętać o stosunku jakości i ceny. Dla użytkowników, którzy chcą kupić dysk z uwzględnieniem atrakcyjnego kosztu a jednocześnie nie mają szczególnych potrzeb, co do szybkości zapisu danych dobrym wyborem będzie dysk SATA, który pracował będzie 3 razy szybciej niż dysk HDD, ale jego koszt obecnie nie jest bardzo wysoki. Dla tych, którzy nie chcą lub nie muszą oszczędzać na dysku , bądź też potrzebują ekspresowej pracy z dużą ilością danych dobrym wyborem będą dyski podłączane przez PCI-Express bądź też złączem M.2.

Przy wyborze dysku nie można zapominać, że istotną rolę odgrywa również jego producent. Warto decydować się na dyski przygotowywane przez sprawdzone marki, gwarantujące najwyższa jakość tak jak firma GoodRam.

GoodRam – dyski od sprawdzonego producenta

Marka dysków i pamięci przenośnych GoodRam należy do polskiego producenta firmy WIlk Elektronik, która obecna jest na rynku od roku 1991 roku. Od początku swojej działalności firma skupiła się na segmencie pamięci komputerowych i pamięci przenośnych, co sprawiło że 30 lat doświadczenia na rynku zbudowało silną pozycję producenta. Produkty przygotowywane przez GoodRam obecne są na rynkach w wielu krajach świata, a w trakcie produkcji stosowane są najnowsze technologie oraz zaawansowana procedura kontroli jakości, co sprawia że wprowadzane na rynek dyski SSD, karty pamięci, pendrive stoją na najwyższym poziomie jakościowym. Użytkownicy laptopów, którzy chcą zmienić dysk sięgając po dyski SSD mogą z oferty Goodram dobrać dysk dopasowany do oczekiwań zarówno na złączach SATA jak i PCI-Express oraz M.2 Sięgnięcie po dysk od sprawdzonego producenta to gwarancja, że pamięć pracować będzie na najwyższym poziomie gwarantując nie tylko szybkość zapisu danych, ale także tak istotną dla użytkownika niezawodność.

Czy warto wymienić dysk HDD na SSD?

O ile jeszcze kilka lat temu można by zastanawiać się nad taką zmianą ze względu na cenę dysku SSD, tak obecnie wydaje się, że odpowiedź jest zawsze twierdząca. Dyski ze złączem SATA charakteryzują się już kilka razy szybszą pracą niż dysk SDD a ich koszt jest na tyle atrakcyjny, że wymiana nie powinna stanowić dla użytkownika dużego obciążenia finansowego, zaś jeśli będzie zrealizowana poczuje on dużą różnicę na jakości użytkowania komputera. Dlatego nie warto zwlekać z taką zmianą i irytować się wolną pracą komputera, tylko czym prędzej warto zakupić dysk SSD i zwiększyć komfort codziennej pracy z laptopem.