Numer seryjny iPhone’a – co warto wiedzieć, aby uniknąć nielegalnych urządzeń?

Artykuł sponsorowany
31 marca 2023 2351

Produkowane przez Apple iPhone stały się na tyle popularne, że rynek zalała wręcz fala nieoryginalnych urządzeń. O ile większość z nich można łatwo rozpoznać, to niektóre są na tyle dobrze podrobione, że trzeba zweryfikować ich numery seryjne. Czy to rozwiązuje problem?

 

 

 

 

Sfałszowane numery seryjne – jak branża elektroniczna radzi sobie z tym problemem?

Numery seryjne iPhone są nadawane zgodnie z pewnym algorytmem, którym Apple się wprawdzie nie chwali, ale można założyć, że został on już wstecznie określony i niektóre podrobione urządzenia będą miały numer seryjny, który na pierwszy rzut oka będzie wydawał się prawdziwy. Może być nawet zgodny z algorytmem Apple, ale nadal wtedy można to wykryć.

Przeprowadź iPhone 14 serial number lookup, żeby wykryć niezgodności inne, niż tylko nieprawidłową cyfrę kontrolną. Jakich wyników można się spodziewać, jeśli numer jest sfałszowany? W takim przypadku iPhone serial number lookup może zwrócić różne błędy:

  • niewłaściwy model urządzenia (na przykład inną generację albo iPada zamiast iPhone’a);
  • niewłaściwy rok produkcji albo fabrykę (jeśli te dane w danej generacji są zakodowane w numerze seryjnym);
  • parametry technicznie niezgodne ze stanem faktycznym urządzenia.

 

 

 

Zdarza się też, że sfałszowane numery seryjne są zgłaszane jako zablokowane albo w dystrybucji w zupełnie innej części świata. Problem bowiem polega na tym, że nawet znając algorytm, producenci podróbek nie znają często znaczenia jego poszczególnych składowych lub zwyczajnie nie przykładają do nich wagi.

W jaki sposób numer seryjny iPhone’a może pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa?

Czy sfałszowany numer seryjny to naprawdę tak duży problem? Ile jest takich przypadków i co można stracić, jeśli się zaniedba sprawdzenie numeru?

Nie wiadomo, ile dokładnie jest przypadków sprzedaży iPhone’ów z nieprawidłowym numerem seryjnym, ponieważ wiele osób tego nie sprawdza. Sam fakt, że jest to jednak widoczne tu i ówdzie, świadczy o tym, że mowa raczej o dość powszechnym procederze. A problemów wynikających z zakupu takiego urządzenia jest całkiem sporo.

  • Brak gwarancji. Nie chodzi o to, że nie będzie ona ważna w określonym terminie – jeśli Twój iPhone ma sfałszowany numer seryjny, to nie jest urządzeniem oryginalnym, w związku z czym w ogóle nie podlega gwarancji.
  • Gdyby takie urządzenie okazało się sprawne, to na pewno nie będzie w 100% zgodne z obietnicami Apple, ponieważ, choć wiele elementów można podrobić dość dobrze, to niektóre są nie do odtworzenia. Pytanie brzmi, czy dotrzesz do funkcji, których dany iPhone nie ma, choć powinien mieć, bo to nie jest oczywiste.
  • Gdybyś zdecydował się na używanie podrobionego urządzenia, to problemem mogą być naprawy, bo bardzo często oryginalne części ani zgodne z nimi zamienniki zwyczajnie nie będą pasowały.
  • Jest jeszcze zagrożenie bezpieczeństwa – nie wiadomo, w jaki sposób zostało zbudowane dane urządzenie, czy spełnia jakiekolwiek standardy, więc nie wiadomo też, czy jego używanie jest bezpieczne.
  • Próba dalszej odsprzedaży może już być potraktowana jako przestępstwo – to wprowadzanie do obrotu nieoryginalnego sprzętu.

Trzeba też dodać, że w przypadku sfałszowanych numerów problemem będzie przede wszystkim stworzenie ze wszystkich urządzeń Apple takiego ekosystemu, jaki zaprojektował producent – nieoryginalnych urządzeń często nie można w żaden sposób zsynchronizować z oryginałami.