Gry na PC z najlepszą grafiką – ranking wizualnych arcydzieł

Artykuł sponsorowany
29 marca 2024

W całej historii gier ważnymi cechami, do których zawsze dążyli zarówno deweloperzy, jak i gracze, jest realistyczna i wysokiej jakości grafika. Kiedy gramy w jakąkolwiek grę, chcemy być w pełni zanurzeni w historii. Właśnie dlatego niektóre z najlepiej ocenianych i najlepiej sprzedających się gier ostatniej dekady to te, które pod względem grafiki są absolutnym arcydziełem. Jakie więc warto wziąć pod uwagę?

1. Red Dead Redemption II

Red Dead Redemption II to western osadzony w jednym z najbardziej niezwykłych otwartych światów, jakie kiedykolwiek stworzono. Każda roślina, zwierzę i istota ludzka są wyjątkowe i wydają się tak autentyczne jak każda żywa istota w prawdziwym świecie. Gra została stworzona przez Rockstar, czyli zespół produkcyjny, który posiada biura i studia w kilku krajach. Firma zdobyła uznanie za tworzenie grafiki w grach w szczegółowy i przekonujący sposób. Aby wygenerować otwarte światy, Rockstar stworzył animacje dla każdego elementu, który pojawia się na ekranie. W ten sposób każdy kwiat, chmura lub ptak ma zaprogramowaną własną animację CGI i własne ruchy, tak jak w prawdziwym świecie.

Kolejnym elementem, o który firma Rockstar zadbała ze skrupulatnością, są szczegóły dotyczące postaci i sposób ich interakcji ze środowiskiem. Co to oznacza? Jeśli nadepniesz na kałużę, twoje buty ubłocą się. Jeśli zjesz gulasz, a Twoje spodnie zostaną poplamione, będziesz poplamiony przez wiele dni. Jeśli będziesz stał w pobliżu kogoś wystarczająco długo, ta osoba zdenerwuje się i zapyta, na co patrzysz. 

2. Cyberpunk 2077

Umieszczenie Cyberpunk 2077 na liście gier z najlepszą grafiką może być nieco kontrowersyjne, gdyż zarówno gracze, jak i deweloper doświadczyli wielu problemów z tą notorycznie zabugowaną grą. Jednak w przypadku wysokiej klasy komputerów PC, większość błędów została naprawiona, więc teraz futurystyczne i wciągające miasto stworzone przez polskich projektantów z CD Projekt wygląda niesamowicie. Miasto w grze, czyli Sky City, jest ucztą dla oczu. Przyszłość miejskiego życia przedstawiona w tej grze, jest jednocześnie dziwna i wysoce prawdopodobna, dlatego Cyberpunk jest przez wielu uważany za jedną z najlepszych gier pod względem grafiki w historii.

3. GTA V

Każdy kto lubi fajne gry na PC, na pewno zna tę grę doskonale. Lista gier z najlepszą grafiką nie byłaby kompletna bez Grand Theft Auto V, która jest jedną z najlepiej sprzedających się gier w historii. Każdy, kto spacerował kiedyś po gorączkowych, szarych ulicach Los Santos (nieco zmodyfikowana wersja Los Angeles z 2010 roku), potwierdzi zdolność tej gry do wyjątkowego uchwycenia współczesnego życia miejskiego. Jeśli chodzi o odwzorowanie graficzne miast, gra Grand Theft Auto V jest prawdopodobnie najbardziej oszałamiającą graficznie grą wszech czasów.

4. Control

Control to gra stworzona przez fińskie studio Remedy Entertainment. Miejscem akcji jest tajemnicze Federalne Biuro Kontroli, czyli pozbawiony okien wieżowiec na Manhattanie, który jest pełen potworów i zjawisk paranormalnych. Gracz musi zbadać ten budynek z lat 50. i użyć telekinezy, aby zniszczyć go kawałek po kawałku i by móc znaleźć swojego zaginionego brata. W tym niezwykle wciągającym świecie gry zobaczysz nawet ślady swoich butów na błyszczących marmurowych podłogach. W miarę postępów wirtualny świat będzie wydawał się coraz bardziej realny. Sceneria wygląda niezwykle żywo dzięki ray tracingowi, nowej technice opartej na algorytmach renderowania w celu cyfrowego odtworzenia światła i cienia w realistyczny sposób. Jak dotąd, Control jest jedną z niewielu gier wykorzystujących tę technikę, która sprawia, że otoczenie wygląda bardziej realistycznie. W rezultacie, Control jest jedną z najlepszych gier graficznych w historii.