Jak sprawdzić prędkość internetu na smartfonie?

Artykuł gościnny
31 marca 2022

Smartfon jest niezwykle atrakcyjnym gadżetem w ręce każdego z nas. To właśnie za jego pośrednictwem, możemy utrzymywać stały kontakt ze znajomymi, a także korzystać z szeregu aplikacji, które znacznie ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Jednak smartfon nie były tak funkcjonalny gdyby nie fakt, że jest on stale podłączony do Internetu. Jednak połączenie z siecią nie zawsze pracuje w satysfakcjonujący sposób. Wobec tego jak sprawdzić prędkość Internetu na smartfonie?

Dlaczego warto sprawdzić prędkość Internetu na smartfonie?

Podpisując umowę z operatorem sieci komórkowej, często dajemy wiarę zapewnieniom, iż otrzymamy superszybki Internet, który nie zawiedzie nas w najmniej oczekiwanym momencie. Wówczas zachęceni perspektywą tak stabilnego łącza podpisujemy umowę i rozpoczynamy korzystanie. O ile na początku, rzeczywiście wszystko może przebiegać zgodnie z zapewnieniami operatora, o tyle po pewnym czasie mogą pojawić się pierwsze problemy. Zwykle po kilku miesiącach przepustowość łącza nie jest już satysfakcjonująca i znacznie utrudnia nam korzystanie z Internetu na smartfonie. Wówczas możemy zastanawiać się, czy winne temu są nasze smartfony, czy też operator nie jest nam wstanie zagwarantować obiecanej szybkości? Okazuje się, że właśnie dlatego powinniśmy sprawdzić prędkość Internetu na smartfonie i w razie większych problemów, złożyć reklamacje na ręce operatora.

Jak sprawdzić prędkość Internetu na smartfonie?

Sprawdzenie prędkości Internetu z którego korzystamy w swoim smartfonie z pewnością nie będzie zbyt skomplikowanym zadaniem. W pierwszej kolejności powinniśmy wiedzieć, że tak naprawdę sieć z której na co dzień korzystamy nie ma w tym momencie większego znaczenia. Kiedy chcemy sprawdzić prędkość Internetu na smartfonie skorzystamy z zewnętrznych urządzeń, które nie są związane z działalnością telekomunikacyjną. Co więcej procedura testowania szybkości połączenia internetowego będzie za każdym razem taka sama. Różnice pojawią się dopiero w momencie, kiedy będziemy rozróżniali konkretne systemy operacyjne urządzeń. Inaczej bowiem będzie przebiegał ten proces na urządzeniach działających w oparciu o system Android, a z innych możliwości trzeba będzie skorzystać w przypadku urządzeń z systemem iOS. Różnice będą polegać również na rodzajach aplikacji, które trzeba będzie pobrać, by sprawdzić przepustowość łącza internetowego, gdyż będą one musiały być kompatybilne z wymienionymi wyżej systemami.

Jak sprawdzić prędkość Internetu na smartfonie przy pomocy przeglądarki?

Jeśli jednak z różnych powodów, nie chcemy pobierać na smartfona dedykowanej aplikacji, wówczas możemy również sprawdzić prędkość połączenia sieciowego przy pomocy narzędzi dostępnych z poziomu przeglądarki. Wówczas trzeba będzie jedynie otworzyć wspomnianą już przeglądarkę, a następnie przejść na jedną ze stron, która umożliwia sprawdzenie przepustowości łącza internetowego. Zwykle takie narzędzia są całkowicie bezpłatne i dają możliwość skontrolowania stabilności i szybkości połączenia z siecią. Ich obsługa również jest niezwykle prosta. Wystarczy bowiem na danej witrynie dedykowanej testowaniu szybkości Internetu odszukać przycisk oznaczony jako „START” i kliknąć w niego. W ten prosty sposób możemy zweryfikować zarówno prędkość wysyłania jak i pobierania danych. Dodatkowo zostaniemy przekierowani na stronę z raportem, gdzie będzie można porównać wynik naszego łącza z np. Internetem światłowodowym.