Jaki kupić komputer?

Artykuł
15 września 2016

Jaki kupić komputer – nowy czy używany, stacjonarny czy laptop, markowy lub mniej znanej firmy? – postaram się odpowiedzieć na te pytania raczej przekonać do mojego punku widzenia ?

Jeżeli miałbym wybierać (kolejny już raz) i polecać Ci to ‚mój typ’ padłyby znowu na używany laptop. A dlaczego? Nie da się szybko odpowiedzieć na to pytanie; no dobrze da się w kliku punktach które i tak wymienię później ale chciałbym wytłumaczyć innym osobom czytającym ten artykuł jak przedstawia się (nazwijmy to) ‚sytuacja związana z rozwojem komputerów i mam nadzieje, że po przeczytaniu jego będą bardziej świadomi swojej decyzji.

Komputer stary czy nowy?

Moim zdaniem nie ma sensu kupować i tym samym przepłacać za nowy komputer (w tym wypadku laptop). Kupując na aukcji można kupić za 600-800zł naprawdę dobry komputer o parametrach które były 2-3 lata temu najlepszymi z dostępnych i wtedy to komputery te kosztowały tyle co obecne 2-3 tyś. zł

Komputery te są na tle mocne, że bez problemu poradzą sobie ze wszystkimi programami. Osobiście dodatkowo można za niewielką dopłatą 100-150zł praktycznie podwoić pamięć RAM a szukając okazji można kupić dysk twardy 100Gb a nawet do 200Gb – powinno to w zupełności wystarczyć każdemu.

Laptop czy komputer stacjonarny?

Nie pisałem wcześniej o tym ale mam nadzieje, że wynika to z tekstu powyższego, że lepiej wybrać laptopa. Dlaczego? Po wiersze w obecnych czasach używanie stacjonarnego staje się niepraktyczne – stoi taka ‚puszka’ z monitorem i zajmując dużo miejsca z plątaniną kabli. Komputery stacjonarne mają to do siebie, że psują się co jakiś czas – a to jakieś kabelki ‚nie stykają’ w środku, komputer nie chce się uruchomić i co jakiś czas ‚pada’ zasilacz – na pewno wszyscy to znają ze swojego doświadczenia.

W laptopach mamy wszystko praktycznie zintegrowane i jeżeli coś pada to zazwyczaj jest to coś poważnego i związane jest to z niewłaściwym użytkowaniem / przenoszeniem laptopa a nie komponentami wewnątrz komputera. Z mojego doświadczenia ze stacjonarnymi jest bardzo dużo problemów i aż mnie ‚coś bierze’ jak przychodzi mi naprawa i dochodzenie co jest lub co może być z nim nie tak – grrr.