Jak sprawdzić wydajność PHP na serwerze / hostingu?

Artykuł gościnny
30 maja 2022 3366

PHP to język wykorzystywany przez zdecydowaną większość stron internetowych. Jego wydajność może mieć ogromny wpływ na poprawne funkcjonowanie witryn czy aplikacji webowych. Zobacz, jak możesz samodzielnie sprawdzić możliwości PHP.

PHP to skryptowy język wykorzystywany przy tworzeniu stron i aplikacji internetowych. Dzięki niemu możliwa jest obsługa witryn dynamicznych – generowanych w czasie rzeczywistym.

Skrypty PHP są tworzone w plikach tekstowych i zawierają szczegółowe instrukcje dotyczące wyświetlania strony internetowej – jakie treści muszą pojawić się w określonych miejscach oraz jakie dane mają być pobrane z bazy danych MySQL. Efektem ma być gotowa witryna zaprezentowana użytkownikowi w przeglądarce.

Taki skrypt nie zadziała jednak bez interpretera, który – zainstalowany na serwerze – odczytuje i tłumaczy skrypty na poszczególne działania. A zatem można śmiało stwierdzić, że od wydajności interpretera PHP w dużej mierze zależy szybkość ładowania strony internetowej.

Wersja PHP na serwerze – dlaczego to takie ważne?

PHP jako język przez lata ulega licznym modyfikacjom. Jak donosi serwis Hosting News, wprowadzane są rozmaite ulepszenia dotyczące szybkości działania czy też poprawiane są luki bezpieczeństwa. Wszystko to prowadzi do tego, że każda nowsza wersja jest szybsza, bezpieczniejsza i bardziej stabilna od poprzedniej. Jednak – aby móc korzystać z tych update’ów – po stronie serwera musi być zainstalowana odpowiednia wersja interpretera.

Każda generacja PHP ma swój cykl życia. Po jej wprowadzeniu jest ona rozwijana przez około 2 lata. Następnie jedynie przez rok publikowane są łatki bezpieczeństwa. Po tym czasie dana generacja przestaje być w jakikolwiek wspierana.

 

Załącznik:

Brak wsparcia dla danej wersji PHP nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Plany wydawnicze są publikowane na oficjalnej stronie PHP.

Jeżeli chcesz zainstalować wtyczkę wymagającą PHP 8 na serwerze, który obsługuje maksymalnie PHP 5.6 – to może to generować mnóstwo problemów. Taka aplikacja może się zupełnie nie uruchomić lub też będzie ona działać nieprawidłowo – z rozmaitymi błędami.

Wydajność PHP możesz przetestować samodzielnie – i samodzielnie przekonać się o możliwościach danej wersji języka.

Testowanie wydajności PHP na serwerze

Do przetestowania PHP na serwerze potrzebny będzie Ci odpowiedni skrypt. Nie musisz jednak pisać go od zera – możesz skorzystać z „gotowca” jakim jest Benchmark PHP.

Wykonanie takiego testu jest bardzo proste.

  1. Pobierz paczkę ze skryptem ze strony https://github.com/vanilla-php/benchmark-php.
  2. Rozpakuj skompresowany plik i znajdź benchmark.php.
  3. Otwórz plik w edytorze tekstowym.
  4. Uzupełnij parametry:
    1. db.host – podaj nazwę hosta bazy danych;
    2. db.user – podaj nazwę użytkownika;
    3. db.pw – podaj hasło użytkownika;
    4. db.name – podaj nazwę bazy danych.
  5. Zapisz zmiany w pliku.
  6. Skopiuj plik na serwer do katalogu z plikami Twojej strony np. do public_html.
  7. Wywołaj plik w przeglądarce wpisując np. twojadomena.pl/benchmark.php

Po wykonaniu tych kroków, na stronie wyświetli Ci się tabela, w której zostaną zaprezentowane wyniki dotyczące wydajności interpretera PHP na serwerze.

Załącznik:

Wyniki prezentowane są w następujący sposób:

  • math – odnosi się do wydajności podczas funkcji matematycznych wykonywanych przez PHP;
  • string – odnosi się do wydajności podczas obsługi ciągów znakowych;
  • loops – odnosi się do wydajności podczas wykonywania pętli (powtarzania tego samego kodu);
  • if else – to wydajność PHP podczas obsługi instrukcji warunkowych;
  • calculation total – to pełny czas potrzebny na wykonanie zadań testowych w benchmarku.

Jak czytać te wyniki? Otóż dobrze jest mieć możliwość ich porównania z wartościami uzyskanymi na innym serwerze. Podczas porównywania wyników obowiązuje zasada: im szybciej, tym lepiej. Im mniej czasu potrzeba na wykonanie danej operacji – tym wyższa jest wydajność interpretera.

Wykonując test przy użyciu Benchmark PHP możesz dowiedzieć się także:

  • jaką wersję PHP masz zainstalowaną na serwerze;
  • jaki system operacyjny jest zainstalowany na serwerze;
  • jaka jest wydajność bazy danych MySQL na serwerze (tu także funkcjonuje zasada – im mniej, tym lepiej).

Wtyczka WordPress – testowanie wydajności PHP

Test wydajności serwera można przeprowadzić także z wykorzystaniem wtyczki do silnika WordPress. To nieco wygodniejsze rozwiązanie – bez konieczności samodzielnego uzupełniania skryptu czy wrzucania pliku na serwer.

Żeby przeprowadzić taki test, musisz przejść przez kilka kroków.

  1. Zainstaluj wtyczkę WPPerformanceTester (najlepiej zrobić to z poziomu WordPressa. Kliknij we “Wtyczki” a następnie “Dodaj nową”, po czym wpisz nazwę “WPPerformanceTester” w wyszukiwarce i kliknij “Zainstaluj teraz”).
  2. Po zainstalowaniu wtyczki przejdź do “Narzędzia” a następnie wybierz “WPPerformanceTester”.
  3. Naciśnij Begin Performance Test.

Po chwili otrzymasz wyniki przeprowadzonego benchmarku. Wartości w sekcji Server Performance Benchmarks odnoszą się one do tych samych kwestii (funkcje matematyczne, ciągi znakowe, pętle i instrukcje warunkowe) co w teście Benchmark PHP. Oprócz tego znajdują się tutaj wyniki dotyczące wydajności MySQL.

Załącznik:

Z kolei blok WordPress Performance Benchmark odnosi się do wydajności podczas wykonywania procesów typowych dla WordPressa. Nie są one wyszczególnione – jednak także tutaj mniejszy wynik świadczy o wyższej wydajności serwera.

Załącznik:

Przydatną funkcją jest także poniższy wykres prezentujący porównanie wyników z Twojego testu do średniej branżowej. Dzięki temu zyskujesz pewien ogląd na to, jak wygląda wydajność PHP na Twoim serwerze w porównaniu z innymi hostingami.

Załącznik:

Te dwa narzędzia dają Ci dokładne informacje na temat wydajności PHP na serwerze. To oczywiście punkt wyjściowy do dalszych testów i porównań. Możesz np. sprawdzić, jak zmienia się wydajność PHP w zależności od wybranej wersji.

Wykonanie takich testów na pewno pomoże Ci w wyborze dobrego, wydajnego hostingu. Takie testy dla popularnych hostingów stron WWW przeprowadza i prezentuje na swojej stronie ranking najlepszych hostingów TOPHosting.pl. Dzięki wynikom będziesz też w stanie dostrzec, że serwer korzystający z najnowszej generacji interpretera PHP to podstawa szybkiej i użytecznej strony internetowej.