Na jakie pytania musimy sobie odpowiedzieć przed kupnem laptopa?

Artykuł sponsorowany
31 października 2022

Na rynku co chwilę pojawiają się coraz nowsze i doskonalsze technologicznie laptopy. Czy jesteś jednak pewien, że potrzebujesz najlepszej karty graficznej oraz innowacyjnego, ale jednocześnie drogiego procesora? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, a potrzeby użytkowników osobistych komputerów są różne w zależności od kilku czynników. Czytaj dalej, by ułatwić sobie wybór odpowiedniego laptopa.

 

 

Laptop do pracy, nauki czy do grania?

Pierwsze zagadnienie, na które musisz sobie odpowiedzieć, to cel korzystania z laptopa. Czy komputera będziesz używał codziennie przez kilka godzin do pracy czy do nauki? A może chcesz kupić model dla dziecka, które od czasu do czasu będzie korzystać z Internetu i kilka razy w tygodniu będzie chciało sobie pograć? Ustalając, jak dany sprzęt będzie wykorzystywany, szybko określisz podstawowe parametry, którymi powinieneś się kierować. Pamiętaj, że w pracy np. księgowego przyda Ci się duży ekran oraz pakiet biurowy. Grafik będzie potrzebował najlepszych parametrów, w tym doskonałej karty graficznej. Na użytek prywatny lub dla ucznia wystarczy model z niższej półki cenowej z napędem DVD – świetnie zdający egzamin podczas przeglądania Internetu, oglądania filmów lub odrabiania zadań domowych. Gracz natomiast będzie zachwycony laptopem Lenovo Legion 7, który jest stworzony specjalnie z myślą o miłośnikach wyścigów, strzelanek i innych przygód w świecie wirtualnym.

Laptop do użytku w domu czy w terenie?

Jeśli udało Ci się ustalić zakres zadań, które będziesz wykonywał przy pomocy nowego sprzętu, to teraz powinieneś zastanowić się, czy komputera będziesz używał głównie w domu lub w biurze, gdzie masz dostęp do gniazdka elektrycznego czy częściej będziesz pracować w terenie. Mając zamiar często korzystać z laptopa poza domem, w trasie, w samochodzie, w pociągu lub w restauracji, wybierz model z doskonałą jakościowo baterią o wysokiej pojemności. Modele o przeciętnych parametrach mogą zaproponować Ci nawet 12 godzin nieprzerwanej pracy, jednak nie jest to norma i warto zwrócić uwagę na te dane. Weź też pod uwagę, że przemieszczając się ze swoim komputerem osobistym, wygodniejszy będzie sprzęt z mniejszym ekranem. W czasie pisania lub odpowiadania na maile sprawdzi się matowa matryca TN.

Jaką kwotę chcesz przeznaczyć na laptop?

Wchodząc do sklepu ze sprzętem elektronicznym, możesz dostać zawrotu głowy. Ceny komputerów osobistych zaczynają się od 1 tysiąca złotych, a górna granica właściwie nie istnieje. Chcąc kupić dobry komputer, nie musisz jednak celować w najwyższą półkę cenową, ponieważ modele z tego sektora przeważnie są przeznaczone dla profesjonalnych grafików, informatyków czy graczy, którzy potrzebują naprawdę wyśrubowanych parametrów. Analizując swoje potrzeby i możliwości finansowe, zastanów się, ile możesz wydać na taki sprzęt i wymarzonego produktu poszukuj w tym przedziale cenowym. Najpopularniejsze marki, takie jak wspomniane wcześniej Lenovo, produkują laptopy na każdą kieszeń dopasowane do wymogów technologicznych klientów, dlatego z pewnością znajdziesz dla siebie idealny komputer, który sprosta Twoim oczekiwaniom i nie nadwyręży budżetu.

Zakup laptopa nie musi być wcale trudny, o ile odpowiesz sobie na powyższe pytania. W ten sposób szybko określisz swoje wymagania wobec sprzętu, a dzięki temu nawet nie znając się na elektronice, będziesz mógł z łatwością wybrać model, który Ci odpowiada. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z fachowej pomocy obsługi sklepu, która z pewnością doradzi Ci najlepsze rozwiązania wpisujące się w Twój budżet.