Szybkość ładowania strony WWW ma decydujący wpływ na liczbę jej odwiedzin. Czas niezbędny na wygenerowanie dynamicznych serwisów uzależniony jest od kilku czynników. Wśród nich można wymienić rodzaj procesora czy też technologię, w jakiej realizowany jest hosting. Postawienie na innowacyjne rozwiązania, oferowane przez liderów branży, może sprawić, że Twoja strona internetowa wielokrotnie przyspieszy.
Nie da się zrobić drugiego pierwszego wrażenia. Na odbiór serwisu w oczach użytkowników i potencjalnych klientów wpływa szybkość jego działania. To ona zdecyduje o tym, czy Internauta zostanie na stronie, zawrze transakcję w Twoim e-sklepie lub zdecyduje się na dalszą interakcję z oferowanymi treściami. Niestety działa to także w drugą stronę – wolno działająca witryna zniechęci osoby do jej przeglądania i najpewniej porzucą ją na rzecz konkurencji. To właśnie dlatego wybór odpowiedniego hostingu stron internetowych jest tak kluczowy.
Badania przeprowadzone przez Google wyraźnie pokazują, klienci nie lubią czekać. W tym kontekście za szybki serwis uważana jest witryna, której czas wczytywania nie przekracza 2,5 sekundy. Jeśli użytkownicy są zmuszeni czekać 3 sekundy lub więcej, statystycznie połowa z nich opuści stronę WWW. Jest duża szansa, że już na nią nie wrócą.
Od szybkość wczytywania się serwisu zależy także współczynnik odrzuceń. Jest to odsetek sesji, podczas których Internauta odwiedził wyłącznie jedną podstronę i nie podjął dalszej interakcji z witryną. Niestety wspomniany parametr ma wpływ na pozycjonowanie serwisu, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, żeby był on jak najniższy.
Każda strona WWW, żeby funkcjonować w sieci, musi zostać umieszczona na hostingu. Jest tym samym uzależniona od mocy konkretnego serwera. Najważniejszym parametrem urządzenia okazuje się procesor – im szybciej wykonuje operacje, tym sprawniej działają aplikacje. Niezależnie od charakteru witryny internetowej, czas oczekiwania na jej wyświetlenie wynika z prędkości wykonywania się skryptów PHP.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sam przeprowadził test szybkości hostingu za pomocą popularnego skryptu Vanilla Benchmark. Wystarczy, że ściągniesz na swoją usługę pojedynczy plik PHP z serwisu https://github.com/vanilla-php/benchmark-php, a następnie wywołasz go przez przeglądarkę. Najlepiej, jeśli powtórzysz badanie o różnych godzinach i w różne dni tygodnia. Dzięki temu otrzymasz bardziej wiarygodne dane. Masz dostęp do hostingów od różnych dostawców? Doskonale, zrób porównanie!
Przekonasz się, że różnica w zastosowanych technologiach ma duży wpływ na szybkość wykonywania skryptu, a co za tym idzie, na przyspieszenie danej strony WWW. Rozpiętość wyników będzie znaczna, np. na serwerach z procesorami Intel Xeon E−2388G te same aplikacje działają nawet 2 razy szybciej niż na hostingach korzystających z mniej wydajnych podzespołów.
Technologia, w której działa hosting, wpływa na czas generowania serwisu oraz na jego dostępność. Warto więc pamiętać, że usługa usłudze nierówna. Większość dostawców wciąż oferuje tzw. tradycyjny hosting, gdzie konkretna strona WWW przypisana jest do pojedynczej maszyny. Sprawia to, że ograniczona jest określonymi parametrami, które dzieli z aplikacjami innych użytkowników serwera. Gdy któraś z witryn zacznie generować większy ruch, pozostałe strony ulegną spowolnieniu, a w nierzadkich przypadkach przestaną w ogóle funkcjonować.
Inaczej jest w przypadku hostingu w chmurze, który pod każdym względem przewyższa tradycyjne rozwiązania. Zamiast korzystać z ograniczonych parametrów pojedynczej maszyny, otrzymujesz dostęp do mocy setek serwerów jednocześnie. W przypadku wykrycie rosnącego obciążenia czy awarii specjalne urządzenia zwane load balancerami szybko i inteligentnie przekierują ruch na najmniej zajęte maszyny w klastrze. Możesz wtedy zapomnieć o nagłych spowolnieniach w działaniu serwisu oraz kłopotach związanych z jego czasową niedostępnością.
Jeszcze lepiej, gdy Twój hosting w chmurze będzie automatycznie zintegrowany z Content Delivery Network (CDN). Jest to rozporoszona po całym świecie sieć serwerów, które przechowują statyczne pliki stron WWW w lokalizacjach najbliższych użytkownikowi Twojej witryny. Klient z Barcelony, zamiast pobierać informacje o serwisie w całości z Data Center w Warszawie, otrzyma je z najbliższego geograficznie miejsca, np. z węzła CDN w Madrycie. Wraz ze skróceniem fizycznej odległości pomiędzy użytkownikiem a serwerem poprawi się wydajność i szybkość działania strony WWW.
Pamiętaj, że wszystkie ceniące się firmy posiadają dzisiaj własne serwisy internetowe. Na coraz bardziej nasyconym rynku każda przewaga konkurencyjna jest na wagę złota, a jedną z nich jest szybkość działania witryny. Zwiększa ona zadowolenie i satysfakcję użytkowników, powodując, że chętniej do niej wracają. Przyjazna strona WWW to również wizytówka Twojego biznesu i element budowania marki. Kierując się zatem wyborem dostawcy hostingu, warto postawić na innowacyjne rozwiązania, które oferuje np. wspomniana już nazwa.pl. Wykupienie hostingu w chmurze z automatyczną integracją z siecią CDN, a także korzystanie z najnowszych procesorów serwerowych będą najlepszą inwestycją.