Ranking procesorów gamingowych — jaki wybrać do zestawu?

Artykuł sponsorowany
2 września 2022

W komputerze gamingowym nie może zabraknąć wydajnego procesora. To właśnie on stanowi serce całego zestawu i sprawia, że komputer umożliwia uruchomienie najnowszych gier. Jaki procesor jest odpowiedni do gamingowego PC i na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Co cechuje wydajny procesor gamingowy?

Procesory gamingowe są dostępne w ofercie Intela i AMD w różnych cenach. W zależności od potrzeb i budżetu, gracz może wybrać dla siebie najnowsze i najwydajniejsze układy lub modele ze średniej półki, które z powodzeniem posłużą przez kilka kolejnych lat. Producenci regularnie przygotowują kolejne generacje układów, które są jeszcze wydajniejsze lub cechują się lepszą energooszczędnością. W kolejnych generacjach stosują również inne funkcje dodatkowe, które mają wpływ na komfort rozgrywki.

Wybór odpowiedniego procesora dla gracza jest dość trudny, w szczególności, gdy takiego wyboru dokonuje się po raz pierwszy. Jeśli gracz chce uruchomić starsze gry, może wybrać tańszy procesor. Jeśli zależy mu na możliwości grania w najnowsze tytuły, czekają na niego procesory z górnej półki. Ich cena jest jednak wysoka, dlatego gracz powinien przygotować się na spore wydatki.

Przeczytaj więcej o komputerach gamingowych w portalu gamingowym gaming.komputronik.pl.

Liczba rdzeni w procesorze

Wybierając procesor do komputera gamingowego, powinno się zwrócić uwagę na liczbę rdzeni. Ich liczba jest powiązania z wydajnością układu. Dobry procesor do gier powinien mieć co najmniej 4 rdzenie. Jeśli chce się zbudować mocniejszy układ, warto postawić na 6 rdzeni, które są dostępne w optymalnej cenie. Gracze z większym budżetem powinni z kolei postawić na procesory z 8 i 10 rdzeniami. Dzięki nim można nie tylko grać w najnowsze produkcje, ale i prowadzić streaming oraz tworzyć własne filmy.

Częstotliwość taktowania w procesorze

O wydajności procesora decyduje również częstotliwość taktowania. Im jest wyższa, tym więcej danych przetwarza komputer w jednym czasie. Taktowanie z trybem Turbo jest przeznaczone dla najbardziej wymagających graczy. Dzięki niemu w przypadku dużego obciążenia procesora zwiększa się jego taktowanie jeszcze bardziej. W ten sposób zmniejsza się ryzyko zawieszenia komputera lub utraty płynności rozgrywki.

Odblokowany mnożnik w procesorze

Część graczy preferuje procesory z odblokowanym mnożnikiem, które umożliwiają samodzielną zmianę taktowania. Brak blokady mnożnika sprawia, że użytkownik zwiększa wydajność procesora bez wymiany układu. Jest to rozwiązanie polecane jedynie zaawansowanym użytkownikom, którzy znają budowę komputera i zasady działania poszczególnych podzespołów. Brak doświadczenia w tym zakresie może skutkować uszkodzeniem procesora oraz innych układów podczas zmiany częstotliwości taktowania.

Sprawdź ranking procesorów gamingowych: https://gaming.komputronik.pl/g/jaki-procesor-do-gier-ranking-procesorow-gamingowych/

Jakie procesory Intel wybrać do gier?

W przypadku procesorów Intel gracze mogą zdecydować się zarówno na tanie układy, jak i na wydajne podzespoły, które służą do uruchamiania najnowszych gier na rynku. Intel Core i3 jest najtańszym modelem, który sprawdzi się w gamingu. Można uruchomić dzięki niemu mniej wymagające gry. Na uwagę zasługują w szczególności modele nowszych generacji, które mają 4 rdzenie.

Lepszym wyborem będzie procesor Intel Core i5, który w mocniejszej wersji ma 6 rdzeni. Dzięki temu jego wydajność jest znacznie wyższa niż w przypadku Intel Core i3. Dla wymagających użytkowników poleca się z kolei procesory i7, które gwarantują płynność rozgrywki nawet w grach z wysokimi wymaganiami sprzętowymi. Graczom poleca się w szczególności modele z symbolem K, który oznacza, że układ ma odblokowany mnożnik. Najlepszy procesor do gier to Intel Core i9, jednak ze względu na wysoką cenę jest dość rzadko wybierany przez graczy. Jego osiągi są jednak naprawdę imponujące.