Prędkość internetu nie zawsze jest zgodna z oczekiwaniami odbiorców, ale nie w każdej sytuacji wynika to z niekompetencji dostawcy. Czasem po prostu klienci nie mają świadomości, jaka prędkość jest im potrzebna ze względu sposób użytkowania internetu. Jednak każdy, kto nie jest pewny, czy prędkość łącza nie odbiega znacząco od zakładanych wartości może wykonać speedtest. Jest to narzędzie zapewniające możliwość przetestowania łącza, biorąc pod uwagę kilka istotnych aspektów. Daje odpowiedź, jak szybko dane mogą być wysyłane i pobierane. Test może przeprowadzić każdy, kto odczuwa potrzebę przekonania się, czy internet działa tak jak powinien. Warto go zastosować, gdy obserwuje się wyraźne spowolnienie podczas ściągania lub oglądania filmów, pobierania rozmaitych plików lub korzystania z gier. Dzięki testowi szybkości można poznać rzeczywiste parametry łącza. Testy oferowane przez profesjonalne firmy takie jak http://speedtest.inea.pl/ gwarantują, że wyświetlane parametry nie są zafałszowane, ponieważ działają w oparciu o odpowiednie systemy wykluczające błędy.
W wyniku testu uzyskuje się informacje dotyczące szybkości wysyłania i pobierania danych. Zostaje również przedstawiona diagnostyka połączeń sieciowych. Należy zwrócić uwagę, że w umowach z dostawcami internetu często pojawia się słowo „do” w odniesieniu do prędkości przesyłu. Oznacza to, że otrzymujemy łącze o szybkości np. do 100 Mb/s, a nie dokładnie 100 Mb/s. W efekcie faktyczna szybkość może być niższa i klient nie może w związku z tym mieć pretensji. Może się jednak zdarzyć sytuacja, że parametry będą zdecydowanie poniżej maksymalnej wartości, a wtedy użytkownik ma prawo zgłoszenia reklamacji. Jeżeli tańszy pakiet obejmuje szybkość łącza do 50 Mb/s, a my płacimy za droższy, uzyskując tą samą wartość, wówczas jest to wyraźny sygnał, że prawa konsumenta zostały złamane.
Wynik dotyczący szybkości ściągania informuje o maksymalnej szybkości ściągania danych na urządzenie, którym dysponujemy. Zyskujemy świadomość, z jaką prędkością ładują się strony internetowe i są pobierane materiały multimedialne oraz rozmaite pliki. Wynik uzyskuje się w kilobitach na sekundę (kbps), a 1024 kilobity to 1 megabit.
Równie istotna pozostaje ocena szybkości wysyłania, która wpływa na przesyłanie maili i udostępnianie zdjęć, filmów oraz innych materiałów np. w mediach społecznościowych. Prędkość wysyłania ma znaczenie również w przypadku przenoszenia plików do chmury. Wybierając usługę internetu, zwykle zwracamy uwagę na szybkość wysyłania, podczas gdy kwestia pobierania odgrywa równie istotną rolę.
Diagnostyka połączeń sieciowych obrazuje czas, jaki jest potrzebny, aby sieć teleinformacyjna połączyła się z serwerem. Można w ten sposób wykryć opóźnienia reakcji serwera na wysłane zapytanie.
#Artykuł sponsorowany