Serwer dedykowany a VPS — najważniejsze różnice

Artykuł sponsorowany
25 stycznia 2023

Wybór serwera dla średniej lub większej firmy to ważne zadanie. Przy bardziej zaawansowanych projektach warto zastanowić się nad istotnymi szczegółami usługi, które nie są aż tak dostępne przy podstawowych serwerach. Poniżej prezentujemy więc najważniejsze różnice między serwerem dedykowanym, a VPS.

Serwer dedykowany na wyłączność

Główną zaletą oraz najważniejszą różnicą, jaką posiada serwer dedykowany, jest możliwość wykorzystania pełnego jego potencjału przez użytkownika. Dzięki temu, że rozwiązanie to basuje na fizycznym serwerze, który w pełni oddany jest do użytkowania klienta, nie ma potrzeby podziału mocy obliczeniowej, ani reszty parametrów.

Zastanawiając się więc dokładnie, co to jest serwer dedykowany, najlepiej przedstawić tę ofertę jako osobna maszyna zbudowana pod konkretną specyfikację klienta. Skorzystanie z podobnej usługi jest również wygodniejsze niż samodzielna konstrukcja całego systemu informatycznego. Zaawansowane maszyny takie jak serwery dedykowane utrzyma SeoHost.pl, który w swoich konstrukcjach stosuje m.in. szybkie dyski NVMe.

Personalizacja serwera dedykowanego

Kolejną cechą wyróżniającą serwer dedykowany, jest dość szeroka oferta personalizacji. Serwer hostingu dedykowanego może okazać się idealnym rozwiązanie dla najbardziej wymagających klientów, którzy dokładnie wiedzą czego potrzebują. Zmian sprzętowych można bowiem dokonywać w tym przypadku na przykład w kwestii konkretnego modelu procesora.

Zmiana konkretnych parametrów będzie miała oczywiście wpływ na cenę, ale warto pamiętać, że nawet tani serwer dedykowany będzie w całości przypisany do jedynego klienta. Oznacza to również, że możliwe będzie pełne korzystanie z wybranych podzespołów. Serwer dedykowany pod wynajem nie zakłada bowiem podziału mocy obliczeniowej między innych użytkowników. Tym samym wybrana przez nas osobista kombinacja pozostanie wyłącznie do naszej dyspozycji.

Wirtualny serwer VPS

Główną zaletą serwera VPS, może być wygoda jego użytkowania. Virtual Private Server, czyli wirtualny serwer prywatny to wirtualne środowisko, któremu została przydzielona część zasobów serwera macierzystego. Oznacza to, że użytkownik może korzystać z dokładnie określonej konfiguracji w wygodnym mniejszym zakresie.

Wyjaśniając krótko, co to serwer VPS, można stwierdzić, że jest to fragment wirtualny serwera dedykowanego, którego użytkownikowi łatwiej będzie wykorzystać pełnie potencjału. Jest to istotne, ponieważ decydując się na tani serwer VPS, zainwestowane środki będą łatwiejsze do odzyskania przez pełną eksploatację serwera.

Zastanawiając się więc nad najważniejszymi różnicami między serwerem dedykowanym, a VPS, łatwo wyróżnić trzy podstawowe. Po pierwsze serwer dedykowany to fizyczna maszyna, której mocą obliczeniową klient nie musi się z nikim dzielić. Jest to również urządzenie, które można zmodyfikować dokładnie pod swoje wymagania sprzętowe. Serwer VPS jest natomiast okrojonym wirtualnym rozwiązaniem, które zakłada mniejsze potrzeby sprzętowe oraz często jest współdzielone z innymi użytkownikami.