Zagrożenia przy outsourcingu IT. Jak zapobiegać wyciekom danych przy outsourcingu IT?

Artykuł sponsorowany
28 marca 2023

Outsourcing IT, może wydawać się niesłychanie wygodnym sposobem na prowadzenie prac informatycznych, w których nie czujemy się ekspertami. Mówiąc dosłownie, jest to bowiem wynajęcie specjalistów od nowych technologii, którzy w ramach określonej umowy powinni pomagać w realizacji wyznaczonego zadania z dziedziny informatyki. Powierzenie odpowiedzialności osobom trzecim łączy się jedna z pewnym ryzykiem, a poniżej przedstawiamy kilka z najpopularniejszych zagrożeń przy outsourcingu IT.

Wybór firmy od outsourcingu IT

Wybór odpowiedniego wykonawcy często może być dość skomplikowany, szczególnie w branży IT. Specjalistów od komputerów jest bowiem więcej niż dużo, a to oznacza, że jakość ich usług może się różnić. Outsourcing IT z niepewnego źródła może łączyć się również z niezbyt rzetelnym podejściem do określonej umowy. Właśnie dlatego do wykonywania szczególnie wrażliwych prac, dobrze jest stawiać na osoby sprawdzone. Niezbędny w firmie outsourcing IT zleć specjalistom, np. ittouch.pl, którzy istnieją na rynku już od dłuższego czasu i zdążyli zapracować na swoją renomę. 

Decydując się na specjalistów IT, którzy posiadają dobre opinie w branży łatwiej uniknąć zagrożeń, takich jak wyciek danych, nieterminowość czy kompletna zmiana strategii w trakcie działania. Dalej jednak warto wiedzieć, jakie kroki podjąć, aby im zapobiegać.

Jak zapobiegać wyciekom danych przy outsourcingu IT?

Wyciek danych może być jednym z najbardziej problematycznych zagrożeń przy outsourcingu IT. Ma to związek, z tym że wiele systemów informatycznych bazuje na informacjach, które z łatwością można skopiować. Dobrym przykładem może być tu kod źródłowy, lub nawet dane tożsamościowe osób, związanych z projektem.

Istnieją dwa podstawowe sposoby na to, jak zapobiegać wyciekom danych przy outsourcingu IT. Przede wszystkim warto zadbać, aby w sporządzanej umowie znalazły się odpowiednie zapisy mówiące o konsekwencjach wynoszenia jakichkolwiek danych poza projekt. Wybierając outsourcing IT dla firm, dobrze jest również przemyśleć, jaką część informacji przekażemy wykonawcy. Jeśli osoba podejmująca się pracy na zlecenie nie dostanie pełnego pakietu danych, ryzyko wycieku danych przy outsourcingu IT będzie istniało, ale będzie ono ograniczone jedynie do pojedynczej części informacji.

Jak pilnować terminów przy outsourcingu IT?

Każda osoba pracuje we właściwym dla siebie tempie. Może być to więc szkodliwe, kiedy okaże się, że outsourcing IT powierzyliśmy osobom, które pracują nieco wolniej, niż byśmy tego chcieli lub po drodze wystąpiły komplikacje. Aby zwierzyć swoje szanse na otrzymanie całości projektu w terminie, przy zawieraniu umowy o outsourcing IT, warto określić jasny termin końcowy, a także konsekwencje związane z oddaniem pracy po nim. Dla równowagi nie zaszkodzi również przewidzieć w umowie drobny bonus, za wykonanie jakościowej pracy przed terminem, który może zauważalnie wpływać na cenę outsourcingu IT.

Jak więc widać, zagrożenia przy outsourcingu IT mogą powodować realne problemy podczas pracy. Istnieją jednak sposoby, aby zminimalizować szansę na zminimalizowanie strat. Przede wszystkim, szukając outsourcingu IT, warto postawić na znanych specjalistów. Następnie dobrze jest przyjrzeć się umowie i upewnić się, że określone są w niej zasady postępowania w wypadku wyprowadzania jakichkolwiek danych wrażliwych z przedsiębiorstwa. Dobrze również określić w umowie zasady, mówiące o terminowego, lub nieterminowego oddania pracy.