Nie da się ukryć, że szybki hosting może być niezwykle przydatny podczas rozpoczynania działań w internecie. Prowadzenie strony internetowej może bowiem stać się uciążliwe, kiedy środowisko pracy nie pozwala nam na wykorzystywanie pełnego potencjału, np. używanego sprzętu. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić szybkość hostingu internetowego.
Pierwszym i najbardziej intuicyjnym krokiem na sprawdzenie szybkości hostingu, jest przeanalizowanie oferty dostawcy. Informacje zawarte w ofercie powinny bowiem odzwierciedlać stan faktyczny, którego powinniśmy spodziewać się po zakupie. Skupienie się na szczegółach oferty powinno być również podstawowym kryterium podczas wyboru, ponieważ im większa różnica w prędkości łącza, tym cena może się różnić. Nie oznacza to jednak, że tania oferta nie może być szybka. Szybki hosting z silnikiem Lite Speed od SeoHost.pl pozwala osiągać prędkości około 7 razy wyższe, od tradycyjnych rozwiązań HDD i jest stosunkowo niedrogi. Warto również wspomnieć, że w ramach tej oferty otrzymujemy także pakiet ochronny anty DDoS.
Kiedy wybraliśmy już swój szybki hosting, domenę i szablon strony, warto przeprowadzić ogólny test połączenia. Wiele ofert reklamuje się bowiem jako najszybsze hostingi internetowe w kraju, a czasem nawet na świecie. Są to poważne obietnice, mające na celu przyciągnięcie uwagi klientów. Po dokonaniu zakupu nie zaszkodzi więc przetestować usługę, a hasła reklamowe poddać próbie. Jedną z najpopularniejszych metod na sprawdzenie szybkości hostingu internetowego, jest skorzystanie ze specjalistycznej strony, na przykład speedtestonline. Dzięki temu bezpłatnemu narzędziu, po zaledwie 30 sekundach możemy uzyskać informacje na temat szybkości pobierania plików, wysyłania oraz sprawdzić swoje wartości ping czy jitter. Warto również wspomnieć, że dzięki łatwej obsłudze testu, w prosty sposób można zebrać bardziej wiarygodne wyniki, niż w przypadku pojedynczego testu. Sprawdzając szybkość hostingu internetowego minimum trzy razy na dobę o różnych porach możemy uzyskać nieco inne wyniki, które pokażą jakość połączenia w zupełnie innych warunkach.
Ostatecznym sprawdzianem szybkiego hostingu internetowego przeważnie jest jednak samo jego używanie na co dzień. Sprawdzenie faktycznego stanu sieci przy naturalnym jej obciążeniu przez użytkowników może dać najbardziej wiarygodne wyniki. Mówiąc najkrócej, dopóki z naszej strony nie zaczną korzystać prawdziwi użytkownicy, dość trudne może okazać się oszacowanie jak radzi sobie nasz szybki hosting internetowy. Najlepszym sprawdzianem dynamiki pracy może być więc otworzenie się na użytkowników i monitorowanie podstawowych parametrów na bieżąco, biorąc pod uwagę poszczególne działania oraz ruch na stronie internetowej.
Zastanawiając się więc, jak sprawdzić szybkość hostingu internetowego, warto skupić się na kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim dobrze jest przeanalizować ofertę wybranego dostawcy oraz rozwiązania przez niego proponowane. Po zakupie nie zaszkodzi przeprowadzić darmowy test połączenia internetowego w przeglądarce, ale ostatecznym testem szybkiego hostingu może okazać się faktyczne uruchomienie strony.