Jaki antywirus zainstalować za darmo? A może warto zapłacić?

Artykuł gościnny
28 października 2022 3187

Rynek oprogramowania antywirusowego przepełniony jest gamą producentów oferujących coraz to bardziej zaawansowane i funkcjonalne oprogramowania. Naturalnym jest więc, że użytkownicy mogą się zagubić w natłoku nowych informacji dotyczących tego, który program antywirusowy jest lepszy. Czy warto kupić program antywirusowy, a może zainstalować darmową wersję? O tym i więcej w dzisiejszym artykule.

Wersje programów antywirusowych – co warto o nich wiedzieć?

Ostrożność w Internecie pozwala uniknąć wielu problemów. Niestety, ona sama często nie wystarcza, a złośliwe oprogramowanie może czekać na niemalże każdym kroku. W przypadku napotkania keyloggerów, ransomware czy trojanów – bezpieczeństwo Twoich danych opiera się na poziomie ochrony, który serwuje dany program antywirusowy.

Wyróżnia się dwa rodzaje programów antywirusowych, płatne i te darmowe. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na opłacenie swojego antywirusa. W tym przypadku dla wielu osób darmowy program antywirusowy wydaje się idealną alternatywą. Nie oferuje on wszystkich funkcji swojego płatnego odpowiednika, wciąż jednak pomagając w ochronie komputera. Spójrzmy na każdy z obydwu rodzajów oprogramowania z bliska.

Darmowe oprogramowanie antywirusowe – czy warto?

Jak sama nazwa wskazuje, takie oprogramowanie nic nie kosztuje. Jeśli mamy napięty budżet, może to być dobre rozwiązanie w celu ochrony danych i komputera. Należy jednak pamiętać, że nic nigdy nie jest naprawdę darmowe. Takie oprogramowanie często ma kilka ograniczeń.

Większość darmowych programowych antywirusowych posiada wysokie noty przyznawane przez niezależne laboratoria AV-TEST. Często są one porównywalne z ich płatnymi odpowiednikami. Pomimo tego ich pojemność jest ograniczona, oferując jedynie podstawową ochronę. Freeware (ang. Darmowe oprogramowanie) nie zawsze jest w stanie nadążyć za dynamicznymi zmianami w cyberprzestrzeni. Niektóre zawierają także reklamy, mogące spowolnić działanie Twojego urządzenia.

Płatne oprogramowanie antywirusowe – korzystna alternatywa?

Podstawowe, darmowe wersje antywirusów wystarczą, jeśli potrzebujemy sprawdzić nieznane pliki i zapewnić komputerowi minimalną ochronę podczas przeglądania Internetu. Pełne wersje zaś mają bardzo szerokie możliwości i zapewniają użytkownikom kompleksową ochronę komputerów.

Tego rodzaju program antywirusowy jest odpowiedni dla osób, które słabo zdają sobie sprawę z kwestii bezpieczeństwa informacji, lub nie są w stanie samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo danych. Jednocześnie zaawansowani użytkownicy również wybierają płatne antywirusy. Po pierwsze, oferują wszystko, czego potrzeba w jednej aplikacji, co więcej zapewniają funkcje, o które ciężko w darmowych wersjach.

Jeśli skupimy się jednak na ochronie, bezpłatne programy antywirusowe, takie jak Avast, oferują taką samą ochronę, jak najlepiej płatne programy antywirusowe. Nierzadko też płatna wersja jest pułapką – użytkownicy zapominają o swoim oprogramowaniu, które nie aktualizuje swojej bazy danych. Dzięki temu komputer staje się łatwym łupem dla wszelkiego złośliwego oprogramowania.

Jakie są dokładne różnice między płatnym antywirusem a darmowym?

Powiedzmy, że darmowe programy antywirusowe zapewniają ten sam poziom ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, co ich płatni starsi bracia. W szczególności posiadają tę samą zaktualizowaną bazę wirusów (choć tu darmowe wersje aktualizują ją o wiele wolniej). Można więc zadać pytanie: po co są płatne antywirusy? Za ich użytkowaniem stoją bardziej zaawansowane funkcje, które pozwalają wzmocnić bezpieczeństwo w Internecie.

Należy jednak pamiętać, że pojawienie się programu Windows Defender skłoniło niektórych wydawców do oferowania bezpłatnych funkcji, za które wcześniej płacono. Oto kilka przykładów najważniejszych cech pakietów premium większości programów antywirusowych:

  • Wykrywanie szkodliwych witryn w celu zabezpieczenia transakcji bankowych;
  • Blokowanie spamu i filtrowanie wiadomości phishingowych;
  • VPN w celu ochrony połączenia lub ominięcia ograniczeń geograficznych;
  • Sandbox do uruchamiania oprogramowania w środowisku podzielonym na partycje, aby uniknąć potencjalnej infekcji;
  • Menedżer haseł;
  • Ochrona kamery internetowej;
  • Optymalizator wydajności;
  • Ochrona płatności i kart bankowych;
  • Kontrola rodzicielska;
  • Dokładniejsza zapora ogniowa.

Kolejna zaleta płatnych rozwiązań? Mogą być używane na kilku urządzeniach jednocześnie w zależności od wybranego pakietu. W wersji darmowej często atakowani jesteśmy przez reklamy, co szybko może stać się irytujące. Co więcej, obsługa klienta jest zwykle znacznie bogatsza i wszechstronna w przypadku płatnej wersji.

Darmowe, czy płatne oprogramowanie antywirusowe – które wybrać?

Ponieważ celem artykułu nie było uszeregowanie płatnych i darmowych programów antywirusowych i nieporównywanie konkretnych producentów, wszystkie powyższe przykłady są uogólnione. W związku z tym warto zauważyć, że pełny zestaw płatnych i bezpłatnych programów różnych firm może się od siebie różnić. Ponadto producenci oferują więcej niż jedną opcję dla płatnych wersji, dzięki czemu użytkownicy nie przepłacają za funkcje, których nie potrzebują.

Jeśli więc mowa o bezpieczeństwu cyfrowym, zakup pakietu antywirusowego to niewielka cena. W obliczu konieczności spędzenia długich godzin na próbach odzyskania utraconych danych z powodu niewystarczającej ochrony, pakiety zawierające tylko te opcje, których oczekujemy, wydają się rozsądnym kompromisem. Warto zaufać ekspertom, dowiadując się więcej o opcjach bezpieczeństwa np. z artykułu: https://kwestiabezpieczenstwa.pl/antywirusy-ranking/, który przedstawia konkretne rozwiązania związane z ochroną komputera.