Audyt IT to jeden z typów audytów, jakie realizowane są na bazie szeroko rozumianych nowoczesnych technologii i systemów informatycznych czy oprogramowania. W ramach takiego audytu sprawdzane jest to, jak funkcjonuje system IT w danej firmie, organizacji czy w innym podmiocie. Sprawdź, na czym w praktyce polega audyt IT i jaki jest cel zlecania ekspertom takich działań?
W ofercie ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa, na przykład firmy Testarmy.com, znajdują się różnego rodzaju testy i audyty. Jednym z tego rodzaju audytów jest audyt IT, który dotyczy pełnej analizy i wszechstronnej oceny funkcjonowania systemów informatycznych w danym przedsiębiorstwie czy innego rodzaju organizacji. Sprawdza się w ramach działalności audytorskiej, czy system IT wyposażony jest w mechanizmy skutecznie zabezpieczające dane. Audyt IT kontroluje również, czy system raportuje niezbędne informacje i realizuje wyznaczone cele kontrolne i operacyjne.
Przedmiotem audytu IT jest ocena użyteczności rozwiązań w systemie informatycznym klienta, ich niezawodność działania, ale i wydajność, bezpieczeństwo i zgodność z obowiązującymi w danej branży normami (więcej informacji: https://testarmy.com/pl/uslugi/audyty-it). Bada on też poziom zabezpieczeń, jakie zastosowane są w stosunku do systemu informatycznego. Audytorzy prowadzą analizę ryzyka cyberataku i koncentrują się na tym, jak wyeliminować słabe punkty, przez które mogłyby dostać się do systemu osoby niepowołane ku temu.
Przed przystąpieniem do przeprowadzenia audytu IT, specjaliści ustalają z klientem, czego ma on dotyczyć. Może być to cały system IT w firmie lub tylko pewien fragment infrastruktury informatycznej w firmie. Wszystko zależy od celu, jaki przyświeca zlecającemu audyt informatyczny. Najczęściej dotyczy on kwestii bezpieczeństwa, czyli tego, jak działają i jakie mają zabezpieczenia serwery firmowe, sieć informatyczna, portale i systemy B2B.
W pierwszej kolejności audyt IT polega na przeprowadzeniu kontroli uwzględniającej wszystkie problemy, jakie pojawiają się lub mogą potencjalnie pojawić się w systemie informatycznym. W ramach audytu dokonywany jest przegląd wszystkich zasobów organizacji. Realizowana jest analiza napotkanych problemów i wskazywane są potencjalne zagrożenia dla bezpieczeństwa całego systemu. Na koniec przygotowany jest plan działania, w razie wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa IT u zlecającego audyt. Analizie poddawany jest sprzęt, oprogramowanie i bezpieczeństwo informacji, co polega na sprawdzeniu zarządzania dostępem poszczególnych użytkowników do informacji oraz polityki i organizacji bezpieczeństwa informacji.
Dzięki zleceniu przeprowadzenia audytu It i uzyskania raportu z takich wszechstronnych analiz dotyczących sieci czy oprogramowania funkcjonujących w firmie czy organizacji, można wykryć potencjalne zagrożenia i zabezpieczyć słabe strony systemu IT. Trzeba mieć świadomość, że większość danych, często kluczowych dla działalności przedsiębiorstwa, przechowywanych jest na firmowych komputerach i serwerach. Stanowią one potencjalny cel działania hakerów, a słabo zabezpieczony system IT sprzyja włamaniom i kradzieżom danym.
Audyt bezpieczeństwa IT pozwala na przeciwdziałanie takim zagrożeniom, poprzez wcześniejsze wykrycie i usunięcie krytycznych luk w zabezpieczeniach.
Nie jest to jednak jedynym efektem audytu IT, ponieważ pozwala on na poprawę wydajności działania całej infrastruktury informatycznej i obiektywną ocenę poziomu, w jakim zabezpieczone są punkty systemu. Zabezpiecza przed utratą danych, a przy tym sprzyja optymalizacji kosztów, ponieważ dzięki niemu można zapobiegać potencjalnym awariom.