Internet w roamingu w Unii Europejskiej. Co warto wiedzieć?

Artykuł sponsorowany
8 lutego 2024

Kto pamięta jeszcze czasy, kiedy każdy wyjazd za granicę wiązał się z bardzo drogimi rozmowami przez telefon komórkowy? Z czasem pojawiły się przepisy, które znacząco zmieniły ten stan rzeczy. Co dziś warto wiedzieć na temat kosztów roamingu w Unii Europejskiej? Ile zapłacimy za korzystanie z Internetu mobilnego za granicą?

Wyjeżdżam na wakacje w UE, o czym warto pamiętać?

Upewnij się o warunkach roamingu w kraju do którego jedziesz u swojego operatora, są różne rodzaje roaminu, operatorzy mają różne pakiety i zasady.

W Unii Europejskiej regulacje prawne pozwalają na dzwonienie i wysyłanie wiadomości tak tanio, jak w Polsce. Oznacza to, że w krajach członkowskich UE po prostu wykorzystujemy posiadany limit minut i SMS/MMS-ów. Dziś większość abonentów posiada jednak nielimitowane rozmowy i wiadomości w cenie abonamentu lub w pakiecie na kartę. Oznacza to, że także w pozostałych krajach Unii Europejskiej możemy do woli korzystać z telefonu za darmo. Nie dotyczy to jednak Internetu mobilnego – w tym przypadku zasady naliczania opłat za roaming w UE są nieco inne.

Jeśli zastanawiasz się, jak włączyć roaming, aby skorzystać z transmisji danych w krajach Unii Europejskiej, warto wiedzieć, że możemy liczyć na darmowy pakiet. Szczegóły oferty zależą jednak od naszego operatora i wybranej usługi. Co ważne, zarówno w przypadku rozmów, wiadomości, jak i transmisji danych, nie musimy właściwie podejmować żadnych dodatkowych działań, aby korzystać z nich w UE na korzystnych warunkach. Wystarczy, że dowiemy się, jak włączyć roaming w swoim telefonie, co jest prostym procesem, zazwyczaj dostępnym w ustawieniach urządzenia.

Musimy jednak pamiętać, że jest pewne ograniczenie. Roaming Like At Home to możliwość korzystania z usług telekomunikacyjnych na krajowych warunkach. Dotyczy to pobytu w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Musimy jednak używać telefonu komórkowego częściej w Polsce, niż za granicą. To ogólna zasada związana z uczciwym korzystaniem z usług roamingowych w UE. Jeśli więc planujesz ponad półroczny pobyt poza Polską, warto po prostu kupić na miejscu kartę SIM u lokalnego operatora. W przeciwnym wypadku polski operator naliczy dodatkowe opłaty (Roaming Like At Home przestanie działać). Warto dodać, że z darmowego roamingu na terenie UE mogą też skorzystać obywatele Ukrainy. Warto jednak sprawdzić warunki darmowego roamingu, aby uniknąć zbędnych opłat.

Internet w Roamingu Like At Home – opłaty, pakiety, jak mądrze korzystać

Przejdźmy zatem do tego, ile będzie kosztowało korzystanie z Internetu mobilnego w UE. Także w tym przypadku warunki korzystania z roamingu zależą od tego, jaką posiadasz umowę z polskim operatorem. Jeśli jednak masz wykupiony pakiet danych komórkowych (np. Internet LTE lub 5G), za darmo skorzystasz z niego również w krajach Unii Europejskiej. Trzeba jednak upewnić się, czy nasz operator nie nałożył jakiegoś limitu. Nierzadko taki zapis znajduje się w naszej umowie. Nierzadko pakiet danych do wykorzystania w Unii Europejskiej to od 1 do 5 GB na miesiąc. Jeżeli często podróżujesz za granicę lub po prostu nie chcesz się ograniczać podczas zagranicznych wakacji – sprawdź to. Mało kto zwraca uwagę na wysokość limitu darmowej transmisji danych w UE przy wyborze usługi telefonicznej, a to dość istotne.

Poza upewnieniem się, jak dużo komórkowego Internetu mamy za granicą, sprawdźmy też ceny transmisji danych po przekroczeniu limitu. Tu również warunki zależą od operatora, zwykle natomiast zapłacimy około 10 złotych za każdy GB ponad limit.

Znając ilość darmowego Internetu, z której możemy skorzystać, możemy postarać się nie przekroczyć tej wartości. Za granicą warto próbować łączyć się z siecią Wi-Fi, aby zaoszczędzić swój pakiet. Zwykle mamy taką możliwość w hotelach, czy restauracjach, a nawet środkach komunikacji. Dobrym rozwiązaniem jest też wcześniejsze pobranie interesujących nas filmów, muzyki i podcastów. Wtedy odtwarzamy je w trybie offline, nie zużywając pakietu danych. Jeśli naprawdę potrzebujesz jednak sporej paczki danych komórkowych, rozważ zakup lokalnej karty SIM. Nierzadko okazuje się to znacznie tańszym rozwiązaniem, niż wykorzystywanie płatnego Internetu mobilnego od polskiego operatora. Kiedy nie potrzebujemy dostępu do sieci, możemy też po prostu wyłączać transmisję danych na swoim urządzeniu.

Internet w zwykłym roamingu – uważaj na pułapki – największe pułapki roamingu

Roaming Like At Home umożliwia korzystanie z danych komórkowych poza Polską na atrakcyjnych warunkach, ale ogranicza się to tylko do krajów Unii Europejskiej (i wybranych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Przy planowaniu podróży poza te regiony, warto być świadomym potencjalnych kosztów, gdyż zazwyczaj nie obejmują one darmowej paczki danych. Od momentu przekroczenia granicy, musimy liczyć się z możliwością naliczania opłat, które mogą być znaczne. Aby uniknąć wysokich kosztów, można całkowicie zrezygnować z korzystania z Internetu komórkowego, polegając na Wi-Fi i zapisując potrzebne informacje offline w pamięci telefonu, co wymaga wyłączenia danych komórkowych. Alternatywnie, można zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM z pakietem danych, aby uniknąć nieprzewidzianych rachunków po powrocie do Polski.

Jeżeli używasz w telefonie kilku kart SIM, ważne jest, aby sprawdzić, która z nich jest ustawiona na dostęp do Internetu – powinna to być ta z tańszą transmisją danych lub lokalna karta SIM zakupiona za granicą. Dla oszczędności, wszelkie aktualizacje oprogramowania czy pobieranie aplikacji i gier najlepiej realizować, korzystając z Wi-Fi. Jest to również dobry moment, aby przyjrzeć się przeglądarkom internetowym, które używasz. Wybierając przeglądarki internetowe optymalizujące zużycie danych, jak np. te z trybem oszczędzania danych, możesz dodatkowo zminimalizować koszty transmisji danych podczas korzystania z Internetu poza granicami kraju.