Jak wybrać szafy RACK?

Artykuł gościnny
7 grudnia 2021

Budowa nowoczesnych sieci teleinformatycznych, instalacji automatyki przemysłowej oraz okablowania strukturalnego wymaga przemyślanej organizacji sprzętu i infrastruktury kablowej. Sposobem są profesjonalne szafki rackowe. Jak wybrać szafy RACK? O tym w dzisiejszym wpisie!

Co to są szafy RACK i jakie są ich zastosowania?

Na wstępie odpowiemy na pytanie, co to są szafy RACK i jakie są ich zastosowania. Szafki elektryczne, sterownicze czy serwerowe to standaryzowane konstrukcje w wymiarze 19 cali przeznaczone do przechowywania urządzeń teleinformatycznych oraz osprzętu elektrycznego i okablowania. Na rynku można spotkać produkty wiszące oraz stojące dedykowane do eksploatacji wewnątrz lub na zewnątrz budynków. Warto wybrać szafy rackowe posiadające odpowiedni certyfikat potwierdzający szczelność w klasie IP54, szczególnie przy użytkowaniu zewnętrznym.

Wysokiej klasy szafy RACK to rozwiązania umożliwiające prowadzenie skomplikowanych instalacji budynkowych z uwzględnieniem punktów sprzętowych na zewnątrz budynków. Szafki serwerowe chronią sprzęt informatyczny – switche, routery czy rejestratory monitoringu IP – przed uszkodzeniami mechanicznymi, aktami wandalizmu oraz ekspozycją na promieniowanie UV czy działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Znajdują zastosowanie w infrastrukturze sterowniczej zakładów przemysłowych, instalacjach elektrycznych oraz teleinformatycznych.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szafy RACK?

Profesjonalne szafki rackowe to konstrukcje o zróżnicowanych parametrach przeznaczona do zastosowań wewnętrznych albo zewnętrznych. Na co zwrócić uwagę, wybierając szafy RACK?

 • Głębokość – zwykle dostępne są produkty o głębokości 350, 450 lub 600 mm.
 • Wysokość – można dobrać konstrukcję o wysokości 4U, 6U, a nawet 12U.
 • Trwałość – solidne stalowe szafki RACK są dodatkowo pokryte farbą proszkową.
 • Wentylacja – niektóre modele szaf rackowych mają opcjonalny wentylator.
 • Wykonanie – najtrwalsze konstrukcje są zbudowane z użyciem grubej blachy stalowej.

W zależności od potrzeb można dobrać produkty wyposażone w półki lub z możliwością zamontowania dodatkowych półek do przechowywania sprzętu informatycznego.

Szafy RACK – sterownicze, elektryczne, serwerowe – zalety i zastosowania

Nowoczesne szafy RACK – sterownicze, elektryczne czy serwerowe – to produkty spotykane w wielu aplikacjach. Jakie są ich zalety i zastosowania?

 • Możliwość łatwej organizacji okablowania oraz serwisu sprzętu.
 • Ochrona przed uderzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi oraz aktami wandalizmu.
 • Doskonałe właściwości termiczne oraz możliwość montażu dodatkowego chłodzenia.
 • Wysoka estetyka i możliwość umieszczenia niezbędnego sprzętu w jednym miejscu.
 • Łatwy montaż bez konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi.
 • Odporność na rozwój korozji, dzięki stosowaniu dodatkowych powłok.
 • Ochrona serwerów oraz centralek alarmowych i central automatyki budynkowej.

Sprzęt znajduje zastosowanie w obiektach mieszkalnych, przemysłowych oraz użytkowych, a także wolnostojącej infrastrukturze telekomunikacyjnej i stacjach bazowych BTS.

Profesjonalna szafa RACK – wisząca czy stojąca?

Osoby poszukujące profesjonalnej szafy RACK często rozważają co wybrać – szafkę rackową stojącą czy wiszącą. Produkty przeznaczone do montażu na ścianie są dobrym rozwiązaniem w miejscach, gdzie ustawienie konstrukcji wolnostojącej może być problematyczne – niewielkie biura czy pomieszczenia techniczne. Szafy serwerowe stojące są często wybierane przez projektantów dużych serwerowni, gdzie stanowią jeden z głównych elementów funkcjonalnej organizacji wnętrza. Umożliwiają uporządkowanie urządzeń i okablowania strukturalnego.

Wybierz solidne i funkcjonalne szafy RACK od EC System!

Współczesne instalacje elektryczne czy teleinformatyczne wymagają stosowania szeregu różnych urządzeń, w których przechowywaniu pomagają nowoczesne szafki rackowe. Szafa RACK to profesjonalne rozwiązanie w zakresie organizacji okablowania oraz sprzętu IT. Zapewnia doskonałą ochronę switchy, routerów czy elementów automatyki budynkowej przed uderzeniami mechanicznymi i działaniem wilgoci. Jeżeli poszukujesz niezawodnych szafek do sprzętu informatycznego, to wybierz solidne i funkcjonalne szafy RACK od EC System!