Poradnik: Jak chronić swoją prywatność w Sieci?

Artykuł gościnny
22 kwietnia 2022

Chronienie swojej prywatności w sieci, wcale nie jest zadaniem takich prostym, jakby to mogło wydawać się nam na pierwszy rzut oka. Internet daje bardzo wiele możliwości, ale należy pamiętać również, że jest to znakomite narzędzie, które mogą wykorzystać osoby postronne, aby narobić naw wiele szkód. Bardzo wielu specjalistów z branży IT uważa, że prywatność w sieci to mit i występuje wyłącznie w bajkach. Po części jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy, ponieważ surfując w internecie, praktycznie zawsze postawiamy po sobie „cyfrowe ślady”, które mogą być wykorzystane przez osoby trzecie. W dzisiejszych czasach Internet dał nam nie tylko wolność i znakomitą platformę do wyrażania swoich poglądów, ale również naraził nas na utratę prywatności, która dla wielu ludzi jest bardzo cenna.

Na szczęście nie wszystko stoi na straconej pozycji. Dzięki specjalnym aplikacjom i dobrym przyzwyczajeniom, możemy znacząco zwiększyć nasze bezpieczeństwo w Internecie i co najważniejsze zniwelować do zera wiele zagrożeń, które czają się na mało uważnych użytkowników. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedź na pytanie – Jak skutecznie ochronić swoją prywatność w sieci?

Strzeż się otwartych sieci bezprzewodowych

Bezpłatne hot-spoty Wi-fi cieszą się w naszym kraju z roku na rok coraz większą popularnością, ale należy pamiętać o tym, że darmowy internet bezprzewodowy, to bardzo duże zagrożenie. W naszym kraju nie brakuje oszustów, którzy łapią nieświadomych zagrożenia użytkowników na darmowe wi-fi. Gdy połączymy się z nieznaną nam siecią, oszuści mogą swobodnie śledzić naszą aktywność i co najgorsze przechwytywać wprowadzane hasła, za pomocą specjalnego oprogramowania.

Korzystając z darmowych sieci bezprzewodowych należy unikać takich serwisów, które wymagają od nas zalogowania i podania loginu oraz hasła. Warto jest również posiadać kilkanaście różnych haseł, które będą systematycznie zmieniane. W różnych serwisach powinniśmy korzystać z odmiennych haseł, dzięki czemu oszuści przechwytując nasze hasło, będą mieć dostęp tylko do jednego serwisu online. Osoby, które dość często korzystają z darmowych hot-spotów powinny bardzo poważnie zastanowić się nad zainwestowaniem w usługę VPN (ang. Virtual Private Network). Wirtualna sieć prywatna zdobywa coraz szersze grono zwolenników i coraz więcej osób, korzysta z tej technologii, aby zwiększyć swoją anonimowość w sieci.

VPN – anonimowość online

Jak wcześniej zostało wspomniane obecnie najskuteczniejszą metodą zapewniania sobie anonimowości w Internecie, jest korzystanie z sieci VPN. Technologia ta jest bardzo atrakcyjna nie tylko dla dużych firm korporacyjnych, ale również i dla użytkowników prywatnych, którzy chcą poprawić swój poziom bezpieczeństwa w Internecie.

Prywatność w sieci w przypadku VPN-ów zapewniona jest przez zmianę adresu IP, szyfrowanie wszystkich połączeń i przez tworzenie specjalnych wirtualnych tuneli wewnątrz Internetu. Największą wadą tej technologii są pojawiające się spowolnienia transmisji danych oraz fakt, że bardzo często dostępne aplikacje tworzące sieć VPN posiadają specjalne ograniczenia przesyłu danych. Ograniczenia te ściągane są wyłącznie po wcześniejszym wykupieniu abonamentu. Warto wspomnieć również i o tym, że VPN to nie tylko poprawienie swojej prywatności w sieci, ale również znakomity sposób, na uzyskanie dostępu do treści niedostępnych w naszym kraju z powodu blokad regionalnych. Warto zwrócić uwagę na to, czy dany dostawca usług oferuje gwarancję zwrotu pozwalającą zrezygnować z usługi z której z jakiegoś powodu nie będziemy zadowoleni. Zwykle gwarancja zwrotu oferowana jest przez pierwsze 7-30 dni.

(źródło: Co to jest VPN – https://vpn.co.pl/)

Dwuetapowe uwierzytelnianie

W dzisiejszych czasach coraz więcej serwisów internetowych oferują swoim użytkownikom dwuetapowe uwierzytelnianie. Z technologii tej korzysta na przykład najpopularniejszy na świecie serwis społecznościowy – Facebook. Jeżeli oszuści zdobędą nasze hasło, to do zalogowania się do naszego serwisu potrzebować będą dodatkowo specjalnego kodu SMS, który zostaje zawsze automatycznie wysyłany na nasz prywatny telefon. Jest to bardzo niewygodne rozwiązanie, ale daje naprawdę bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Z logowania dwuskładnikowego korzysta też np Google.

(źródło: Co to jest dwuetapowe uwierzytelnianie? – https://kwestiabezpieczenstwa.pl/2fa/

Niebezpieczne linki i załączniki

Każdy kto korzysta z Internetu z pewnością niejednokrotnie otrzymał na pocztę e-mail, wiadomość z „dziwnym linkiem” zachęcającym do kliknięcia. Takie linki, a tym bardziej podejrzane załączniki oznaczają najczęściej, że ktoś próbuje zainfekować nasz komputer niebezpiecznym oprogramowaniem. Co gorsze załącznik może okazać się koniem trojańskim, dzięki któremu hakerzy mogą przejąć kontrolę nad całym naszym komputerem. Dzięki oprogramowaniu szpiegującemu, oszuście bez żadnego większego problemu zdobędą nasze loginy i hasła, dlatego też jeżeli otrzymamy linki i załączniki z nieznanych miejsc, to pod żadnym pozorem nie można ich otwierać.