Test szybkości internetu: czym jest?
Gdy decydujemy się podpisać umowę z dostawcą internetu, to oczekujemy od niego, że łącze internetowe będzie pracowało z taką prędkością jak ta zadeklarowana w umowie. Bardzo często jednak operatorzy nie wywiązują się z zawartej umowy, internet chodzi znacznie wolniej niż miało to być. Testów prędkości internetu można było znaleźć w sieci całkiem sporo. Były to jednak testy, które mogliśmy w zasadzie wykorzystać tylko na własny użytek – operatory wyników tych testów nie uznawali jako podstawę do reklamacji. Sytuacja uległa diametralnej zmianie 1 grudnia 2018 roku. Od tej daty możemy składać reklamacje powołując się przy tym na wyniki testu prędkości internetu, który ma certyfikat Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Jakie daje możliwości certyfikowany test?
Test szybkości internetu powstał na zamówienie Urzędu Komunikacji Elektronicznej; złożenie zamówienia wynikało z faktu konieczności zrealizowania przez Polskę stworzonego w Unii Europejskiej programu powszechnego dostępu do internetu. Zgodnie z założeniami tego programu konieczne było stworzenia narzędzia, które użytkownikom internetu dawałoby prawo do walki z nieuczciwymi dostawcami. W ten sposób został stworzony Pro Speed Test. Z oprogramowania mogą korzystać klienci wszystkich dostawców internetowych, którzy działają na terenie naszego kraju.
Jak wykonać test?
Osoby, które chcą sprawdzić jaka jest prędkość ich łącza internetowego przy pomocy certyfikowanego testu Speed Test muszą przede wszystkim zarejestrować się w serwisie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Test można wykonać również bezpośrednio na stronie firmy, która go opracowała. Ze znalezieniem strony nie będziemy mieć żadnych problemów. Wystarczy w popularną wyszukiwarkę internetową wpisać na przykład frazę „Państwowy test prędkości łącza internetowego”. Wyniki testu zostaną uznane za wiarygodne tylko pod warunkiem, że test zostanie przeprowadzony na komputerze, który będzie bezpośrednio podłączony do internetu. Za niewiarygodne zostaną uznane testy wykonane za pomocą komputera podłączonego do Wi-Fi lub za pomocą smartfona. Takie testy nie będą mogły być podstawą złożenia reklamacji u dostawcy internetu. Na wykonanie pełnego testu musimy zarezerwować sobie trochę czasu. Składa się bowiem na niego 6 sesji; każdą powinno dzielić od siebie przynajmniej 30 minut. Test pozwala sprawdzić między innymi jakie jest obciążenie procesora oraz rodzaj karty sieciowej. Założenie konta użytkownika, które jest niezbędne do wykonania testu nic nas nie będzie kosztowało; to narzędzie, które jest udostępniane całkowicie za darmo. Decydując się na wykonanie testu szybkości łącza pamiętajmy, aby wyłączyć wszystkie aplikacje, które na przepustowość łącza mogą wpływać negatywnie i w ten sposób fałszować wyniki testu. Należy wyłączyć między innymi program antywirusowy oraz komunikator internetowy. Zaleca się również wyłączenie automatycznych aktualizacji oraz zresetowanie modemu.
Nie wszyscy dostawcy internetu są uczciwi. Są tacy, którzy deklarują w umowie zawyżone prędkości łącza. Więcej o testach znajdziesz na panwybierak.pl