Kto tak właściwie produkuje film?

Artykuł gościnny
28 maja 2021

Co to znaczy dom produkcyjny?

Produkcja filmu każdemu bez wyjątków skojarzy się z Hollywood. Jesli ktoś zwiedzał „fabrykę snów” lub oglądał ją w telewizji pomyśli o ogromnych halach, gwiazdach filmowych, tysiącach statystów i zapierających dech w piersiach dekoracjach. Rzeczywiście tak wygląda produkcja filmów – tych największych i…najdroższych. Jednak nie przepych dekoracji i bogactwo środków technicznych świadczy o jakości filmu. Liczy się zespół profesjonalistów i nowoczesne oprogramowanie, które na niektórych etapach może zastąpić o wiele bardziej kosztowne metody. Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstaje kilkunastosekundowy klip reklamowy ? Mniej więcej tak samo jak 30-odcinkowy serial historyczny. Wymaga nakładu pracy specjalistów różnych dziedzin i określonej kolejności działać zanim trafi na mniejszy lub większy ekran. Koordynacją tych wszystkich czynności zajmuje się dom produkcyjny, który kompleksowo zajmuje się filmem na wszystkich etapach jego powstawania.

Jak wygląda tworzenie filmu w domu produkcyjnym?

Najpierw jest pomysł i prawdziwa burza mózgów. Wszyscy fachowcy z domu produkcyjnego zapoznają się ze scenariuszem i wnoszą własne uwagi. Po poprawkach scenariusza zaczyna się to co wszyscy znamy najlepiej – praca z kamerą potocznie zwana „kręceniem filmu”. Ostatni i wbrew najbardziej pracochłonny etap to postprodukcja filmowa. Dom produkcyjny musi zebrać zespół montażystów, dźwiękowców, specjalistów od profesjonalnego oprogramowania, którzy nadadzą ostateczny kształt nagranym materiałom. Synchronizacja dźwięku z obrazem, efekty specjalne, napisy, muzyka, dubbing to tylko niektóre elementy którymi zajmuje się dom produkcyjny zanim film będzie nadawać się do prezentacji. Fdrstudio.pl to doświadczony zespół, który ma swoim koncie produkcje praktycznie każdego rodzaju – od krótkich form animowanych po filmy fabularne, seriale i dokumenty.

Kto korzysta z usług domu produkcyjnego?

Nie trzeba pretendować do Oscara żeby potrzebować pomocy domu produkcyjnego. Z filmem spotykamy się na każdym kroku. Otaczają nas filmy reklamowe, prezentacje instytucji i produktów, informacje w formie filmu, filmy szkoleniowe. Każda forma przekazywania filmu ma swoją specyfikę – ekran telewizora, komputer lub smartfon czy wielki ekran kinowy. Film to forma, która wiąże się ze znacznymi kosztami, ale jej skuteczność potrafi to wynagrodzić. Profesjonalny dom produkcyjny taki jak fdrstudio.pl pomoże wypromować każde przedsięwzięcie na najwyższym poziomie.

undefined