Bezpieczeństwo w Internecie – o czym warto pamiętać?

Artykuł gościnny
25 kwietnia 2018 3859

Internet to wyjątkowy wynalazek, który otworzył nam wiele nowych możliwości. Niestety, sprawił też, że nasze bezpieczeństwo i prywatne dane stały się narażone na działania hakerów. Złośliwe i szpiegujące oprogramowanie oraz oszustwa i wykradanie danych czają się na każdym kroku podczas korzystania z Internetu. Jak więc zachować bezpieczeństwo w sieci? Jeśli będziemy wystarczająco ostrożni i dobrze zabezpieczeni, uchronimy się przed wieloma zagrożeniami.

Wybieraj trudne hasła

Najlepszym sposobem na uchronienie się przed atakami hakerów jest utrzymywanie bezpieczeństwa swoich danych osobistych i finansowych. Hasła stanowią cyfrowe klucze do e-maili, portali społecznościowych, a także usług płatniczych i bankowych. Jedno naruszenie bazy danych może potencjalnie ujawnić dziesiątki tysięcy haseł użytkowników. Ktoś, kto będzie miał dostęp do Twojej skrzynki mailowej może użyć opcji „zapomniałem hasła”, by uzyskać dane logowania do innych stron i tym samym przejąć całą Twoją cyfrową tożsamość.

Hakerzy odgadują nasze hasła, używając programów do łamania haseł. Wykorzystują one miliardy kombinacji liter, liczb i znaków, aż do momentu, w którym uzyskają dostęp do Twojego konta. Im krótsze i mniej skomplikowane hasło, tym szybciej odnajdą właściwą kombinację znaków. Podczas tworzenia hasła używaj kombinacji wielkich i małych liter, cyfr oraz symboli. Upewnij się, że Twoje hasło ma co najmniej 8 znaków. Im dłuższe hasło, tym trudniej je złamać. Zmieniaj litery na cyfry, np. I=1, Z=2, E=3, A=4, itp. Nie używaj słów istniejących w słowniku, a tym bardziej imion, nazwisk oraz popularnych nazw. Nie ustawiaj tego samego hasła dla różnych witryn. Korzystając z internetu na cudzym komputerze używaj trybu incognito, nie zapominaj też o wylogowaniu się. Nie używaj opcji zapisywania haseł. Pamiętaj też o okresowych zmianach haseł do stron posiadających Twoje najwrażliwsze dane.

Używaj antywirusa, firewalla i VPN

Firewall, czyli tzw. zapora ogniowa, blokuje nieautoryzowany dostęp do Twoich urządzeń. Firewall pomoże Ci w upewnieniu się, że wszystkie Twoje urządzenia są podłączone do zabezpieczonej sieci. Zapory ogniowe działają jak filtry pomiędzy komputerem a siecią. Ich głównym zastosowaniem jest ochrona komputera przed atakami przeprowadzanymi z sieci.

Zainstaluj dobry i sprawdzony program antywirusowy, który pomoże chronić Twój komputer przed złośliwym oprogramowaniem, robakami, koniami trojańskimi i innymi zagrożeniami. Brak ochrony przed wirusami może wyrządzić wiele szkód. W przypadku infekcji, możesz paść ofiarą takich działań jak zaszyfrowanie całego dysku (ransomware), usunięcie ważnych plików, kradzież i uzyskanie dostępu do Twoich danych osobistych, haseł i loginów czy używanie Twojego urządzenia do atakowania innych urządzeń. Pamiętaj o regularnych aktualizacjach baz danych programu antywirusowego, aby zawsze mieć ochronę przed najnowszymi wirusami.

Dobry i sprawdzony VPN pozwoli chronić Twoje połączenie z siecią podczas korzystania z publicznych sieci WiFi. VPN to usługa, dzięki której można zaszyfrować całe połączenie sieciowe. Działa na zasadzie szyfrowanego tunelu pomiędzy Twoim urządzeniem, a Internetem. Dodatkowo VPN pozwala na znaczne zwiększenie stopnia ochrony prywatności w sieci. W Internecie można znaleźć wiele usług VPN. Niektóre są darmowe, jednak nie chronią one przed zagrożeniami sieciowymi, a nawet gorzej – są darmowe dzięki temu, że sprzedają dane użytkowników. Najlepiej postawić na płatną usługę gdyż tylko wtedy możemy mieć pewność, że otrzymujemy usługę dobrej jakości, która będzie dbać o nasze bezpieczeństwo. Najlepsze usługi możemy znaleźć przeglądając ranking VPN prowadzony przez serwis Dobry VPN. Zawiera on kompletne porównanie oferty większości dostępnych na rynku dostawców VPN z uwzględnieniem wielu czynników.

Nie wchodź na niebezpieczne strony i nie klikaj w podejrzane linki

Nie daj się nabrać na darmowe nagrody i konkursy, które zachęcają Cię do kliknięcia w niebezpieczny link. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, by mogło być prawdziwe – np. „rozdajemy iPhony”, jest zapewne oszustwem i próbą wyłudzenia wrażliwych danych. Zachowaj ostrożność w klikaniu linków udostępnionych na portalach społecznościowych. Wiele z nich może prowadzić do złośliwych stron, przejąć dostęp do Twojego konta i podszywać się pod Ciebie, wysyłając wiadomości z niebezpieczną zawartością do innych użytkowników portalu. Nie klikaj też w linki, które otrzymałeś z podejrzanie wyglądającego adresu e-mail.

Robiąc zakupy lub dokonując transakcji pieniężnej on-line, upewniaj się, że adres witryny rozpoczyna się od HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure), a nie tylko HTTP. Pomocna jest przy tym ikona zielonej kłódki, która znajduje się po lewej stronie paska adresu w Twojej przeglądarce. HTTPS gwarantuje, że komunikacja pomiędzy Twoją przeglądarką a witryną, na której się znajdujesz, jest szyfrowana. Zachowaj ostrożność na stronach posiadających błędy ortograficzne i gramatyczne. Adresy niektórych z nich różnią się od „oryginalnej” strony wyłącznie jedną literką.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo w internecie polega na dobrym zabezpieczeniu się, świadomości oraz unikaniu podejrzanych stron internetowych. Dzisiejsze przeglądarki oferują wiele zabezpieczeń, które chronią nas i ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Pamiętaj o regularnym aktualizowaniu wszystkich programów dbających o Twoje bezpieczeństwo w sieci. Ryzyko ataku hakerów zmniejszysz poprzez używanie silnych haseł, które nie powtarzają się na innych stronach. Pamiętaj też o zachowaniu ostrożności podczas używania komputera w miejscach publicznych, takich jak drukarnia, biblioteka, czy szkoła. Używaj wtedy trybu incognito i nie zapisuj żadnych haseł.

#Artykuł partnera